At the end of the line: Post-Apocalyptic representation in Cormac McCarthy's The Road and P. D. James' Children of Men
Çizginin sonunda: Cormac McCarthy'nin the road ve P. D. James'in Children of Men'inde kıyamet sonrası temsi
- Tez No: 789086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAİL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez bu türün temel kaynağı olan krizler ve afetler sürecindeki toplulukların yakın zaman daki günlük yaşamlarıyla ilgili en edebi türlerin birini vurgulamayı amaçlamaktadır. bu araştırmanın birinci bölümünde; kıyamet sonrası türün kökleri, temeli, kronik, politik, sosyal ve dini etkenleri, insanların bu etkiye psikolojik tepkiler, temaları ve karekterleri tartışılmaktadır. Avrupa kıyamet sonrası edebiyatının örneği olarak özellikle P. D james 'in the children of Men(1992) adlı kitabı tiranlık, ırkçılık, ve sınıf ayrımı gibi daha çok politik ve sosyal ilgili konular ikinci bölümde tanıtılmıştır. kitap dini imalara ek olarak ırk ve renk ayrımı yapmaksızın insanın dünya üzerindeki geleceğini belirlemedeki sorumluluğu üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca çoğunluğu kandıran otoritenin cazibesi de tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde yamyam ve leş yiyicilerin artması ve kanunların yokluğu sebebiyle ortaya çıkan agresif durumlar gibi stres duygusu ve insanların biri birleriyle olan ilişkilerini anlatan çok ödüllü ve kıyamet sonrası türün en bilinen romanlarından biri olan Amerikalı yazar Cormac McCarthy Yol romanını anlatılmaktadır. Tez, çoğu kıyamet sonrası metinlerin kasvetli, kötümser ve belirsiz sonun aksine içinde yaşadığımız dünyayı umut içeren bir sonla bitirmektedir Bu çalışma, sonun ister insan sorumsuzluğu ister doğal güç sonucu oluşan felaket ilahi bir ceza veya doğal bir yaşam döngüsüyle oluşsun, kıyamet ve kıyamet sonrası metinlerin, insanların şiddetli kriz ve tehlikeli salgınlarla karşılaştıklarında önemli bir rol oynadığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to highlight one of the most literary genres related to the recent daily life of the communities during the disasters and crises, which are considered the main source of this genre. Chapter one of this research discusses the roots of the post-apocalyptic genre, its origin, its chronological, the political, social, and religious elements affected, people's psychological response to its effect, its themes, and its characteristics. As an example of European post-apocalyptic literature, particularly the English texts, P. D. James' The Children of Men (1992) is introduced in chapter two to elaborate issues most related to political and social issues like tyranny, racism, and class discrimination. In addition to the religious allusions, the book concentrates on the responsibility and importance of human beings regardless of color or race to determine their future on earth as an existential crisis of man. It also discusses the temptation of authority by which most people are deceived. Chapter 3 introduces one of the best-known post-apocalyptic and multi-award-winning novels, The Road by American writer Cormac McCarthy (2006), which depicts the relationship of people to each other and the sense of stress in such aggressive circumstances, with the absence of laws and the proliferation of cannibals and scavengers. The thesis ends with a conclusion that the world we live in could have a hopeful ending and not the usual bleak, pessimistic, or at least ambiguous ending that most post-apocalyptic texts portray. Regardless of whether the end is caused by human recklessness or by a natural power, no matter whether the disaster is a heavenly punishment or a natural cycle of life in a secular setting, this study concludes that apocalyptic and post-apocalyptic literature play an important role in people's lives when a severe crisis or a dangerous epidemic threatens them.