Müzik eğitimi lisans öğrencilerinin çalgı çalışma taktiklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of music education undergraduate students' instrument work tactics according to various variables
  1. Tez No: 640911
  2. Yazar: HÜSNÜ EMRE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, çalgı çalışma taktikleri ile bireysel özellikler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Adnan Menderes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında öğrenim gören 362 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmada veriler; Özmenteş (2007) tarafından“Çalgı Çalışma Sürecinde Özdüzenleme Ölçeği”temelinde geliştirilen“Çalgı Çalışma Taktikleri Anketi”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için t-testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların bilişsel çalışma taktiklerinin günlük çalışma sürelerine ve başarı puan ortalamalarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, bununla birlikte cinsiyete, yaşa, eğitim gördükleri okula, sınıfa ve çalgı türüne göre göstermediği; üstbilişsel çalışma taktiklerinin çalgı deneyim yılına, günlük çalışma sürelerine ve başarı puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde fark gösterdiği, fakat cinsiyete, yaşa, eğitim gördükleri okula, sınıfa ve çalgı türüne göre göstermediği; çalışma zamanı yönetimi taktiklerinin ise günlük çalışma sürelerine ve başarı puan ortalamalarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, fakat cinsiyete, yaşa, eğitim gördükleri, sınıfa ve çalgı türüne göre göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between instrument training tactics and individual characteristics. For this purpose, we studied with 362 students from Adnan Menderes University, Dokuz Eylül University, Pamukkale University and Sıtkı Koçman University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Department of Music Education. Data in the research; By Özmenteş (2007)“Çalgı Çalışma Sürecinde Özdüzenleme Ölçeği”developed on the basis of "Çalgı Çalışma Taktikleri Anketi It has been obtained using. T-test and one-way analysis of variance were used for data analysis. According to the results of the research, the cognitive work tactics of the participants differ significantly according to their daily working hours and their average achievement points, however, it does not show according to gender, age, school, class and instrument type; that the metacognitive study tactics differ significantly according to the instrument experience years, daily working hours and average achievement points, but it does not show according to gender, age, school, class and instrument type; on the other hand, working time management tactics differ significantly according to daily working hours and average success points, however, it was seen that they did not show according to gender, age, education, class and type of instrument.