Konvansiyonel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde EEG yöntemiyle kullanıcının beyin analizinin ölçümlenmesi
Measurement of the brain analysis of the user with the EEG method in the transition from conventional media to the new media
  1. Tez No: 640934
  2. Yazar: İREM YENİCELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İletişim, günümüzde hayatın her alanında yaşayan bir kavram olarak geçerlilik sürdürmektedir. Yaşamın her noktasına değen ve izler bırakan bu etkileşim biçimi zaman içinde insanlığın ve tarihin dönüşümüne bağlı olarak da birtakım değişimler geçirmiştir. Taşa ya da mağara duvarlarına çizilerek bir anlam ifade eden resimlerden günümüzde elektronik ekranlar aracılığıyla okunabilen mesajlara geçiş iletişimin durağan bir yapıya sahip olmadığının da en büyük ispatı niteliğindedir. Günümüzde iletişim, başta küreselleşme olmak üzere birçok etmen yardımıyla aldığı şekil bağlamında McLuhan'ın tasvir ettiği küresel köyün birebir benzerini yaşatmaktadır. Taşlardan el yazmalıya, el yazmalıdan telgrafa ve telgraflardan günümüz radyo, televizyon ve bilgisayarlarına uzanan bu yolculukta keşfedilmeyi bekleyen birçok alt metin yatmaktadır. Bu kapsamda günümüz küresel dünyasında en önemli araç olan iletişimin bıraktığı etki ve verdiği motivasyon incelenebilir bir alan haline gelmektedir. İletişimde olan kişi sayısı, iletişimin biçimi ve iletişimin türü ne olursa olsun günümüz iletişimi toplum odaklı bir hale gelmiştir. Özellikle birey odaklı, bireyi biricikleştiren ve öze hitap eden iletişim biçimi duygu durumu değişimi ve motivasyon artırımını daha hızlı gerçekleştirmektedir. İletişim ve medya araçlarının temelindeki bu değişim her alana olduğu gibi reklamcılık ve pazarlama alanlarına da yansıyarak yeni dünyanın yeni kitlesine farklı pazarlama yöntemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kullanıcı deneyiminin ön plana çıktığı araçlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları, nöropazarlama yöntemleri bu yeni pazarlama çeşitlerinin sadece birkaçı olmuştur. Pazarlama odaklı olarak temellendirilmiş de olsa günümüzde nöropazarlama teknikleri bireylere dışarıdan gelen etkilerin sıfırlanarak bir ürün, hizmet ve nesne üzerindeki duygularını ölçen nesnel araçları içermektedir. Bu çalışmada ise nöropazarlama yöntemi kullanılarak konvansiyonel medya araçlarından biri olan gazete ve yeni medya araçlarından biri olan internet incelenmiştir. Çalışmada bir bütünlük oluşturması açısından internet incelemesi içine gazete de dahil edilerek bir gazetenin internet sitesi gösterilmiştir. Çalışmada, 20 gönüllü katılımcıya (10 Erkek - 10 Kadın) gösterilen haberler karşısında katılımcılarda oluşan beyin dalgaları EEG cihazı olan NeuroSky tarafından analiz edilmiştir. Beyin dalgalarına ek olarak katılımcılarda oluşan ilgi ve motivasyon değerlerinin ise ortalaması alınarak hangi bireyin hangi tür medyaya karşı bir ilgi geliştirdiği analiz edilmiştir. Beyin dalgaları analizi sonucunda katılımcıların konvansiyonel medya karşısında kendilerini daha rahat hissettiği, yeni medya karşısında ise dikkatlerinin sürekli olarak dağıldığı saptanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların okudukları haber türlerine göre dikkat ve motivasyon seviyeleri de haberin bulunduğu ortam fark etmeksizin değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Communication continues to be a living concept in every aspect of life today. This form of interaction, which touches every point of life and leaves traces, has undergone some changes in time due to the transformation of humanity and history. The fact that the paintings that have a meaning by drawing on stone or cave walls can now be read through electronic screens is the biggest proof that communication does not have a static structure. Today, communication, with the help of a number of factors, especially in the context of globalization in the context of the shape and features of the global village described by McLuhan'ın lived exactly. There are many subtexts waiting to be discovered in this journey from orld to manuscripts, manuscripts to telegrams and telegraphs to today's radio, television and computers. In this context, the impact and motivation of communication, which is the most important tool in today's global orld, becomes an area to be examined. Regardless of the number of people in contact, the forms of communication and the type of communication, today's communication has become community-oriented. In particular, the individual-oriented, individualizing and self-addressing communication style makes mood changes and motivation increase faster. This change in the basis of communication and media tools has been reflected in the fields of advertising and marketing as well as in all other fields and has led to the emergence of different marketing methods orld e new mass of the new orld. The tools that bring user experience to the fore, augmented reality applications, and neuromarketing methods are just a few of these new types of marketing. Although based on marketing, nowadays, neuromarketing techniques include objective tools that measure the emotions of individuals on a product, service and object by resetting external effects to individuals. In this study, using the neuromarketing method, the newspaper which is a conventional media tool and the website of a newspaper via the internet, which is a new media tool, were shown to the participants. In the study, brain waves generated by the participants were analyzed by NeuroSky, the EEG device, against these objects shown to 20 volunteers (10 Male – 10 Female). In addition to brainwaves, it was understood that the interest and motivation values of the participants were averaged and which individual developed an interest towards which kind of media. As a result of brain waves analysis, it was determined that the participants felt more comfortable in the face of conventional media and their attention was constantly distracted in the face of new media.