Müzikal farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi
Development of musical awareness scale
- Tez No: 640936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÇORAKLI KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının Müzikal Farkındalık düzeylerinin belirlenebilmesini sağlayan bir ölçek geliştirmektir. Bu amaç ışığında, ölçeğe ilişkin geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmış, bu çalışmalar kapsamında uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanmış müzikal farkındalığa ilişkin sorular ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören lisans I, II, III ve IV. sınıflardan olmak üzere toplam 89 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Ölçeğin faktör yapısını ortaya çıkarmak için verilerin analizinde SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Geliştirilen ölçek likert tipi bir ölçek olduğu ve boyutsal yapı barındırmasından dolayı Cronbach Alpha testi yapılmış ve ölçeğin 4 alt boyuttan ve 78 maddeden oluştuğu, Cronbach Alpha testi sonucunda hesaplanan güvenirlik katsayılarının bütün alt boyutlar için .70'den büyük olduğu bu bağlamda ise ölçme aracının güvenirliğinin yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Geliştirilen ölçek Müzikal Farkındalık Ölçeği (MÜZFÖ) olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop a scale, which designates pre-service musical teachers' level of musical awareness. In the light of this aim, reliability and validity studies, including the usage of questions about musical awareness prepared in accordance with the ideas of experts and a survey of demographic information, were provided. The study group of the research consists of 89 first, second, third and fourth grades pre-service music teachers. In order to discover the factor structure of the measure, SPSS 25 package program was used. Since the measure is a likert scale and is including a dimensional structure, Cronbach Alpha test was carried out. The results revealed that the scale consists of 4 sub-dimensions and 78 items and the reliability coefficient is greater than .70 for all sub-dimensions; therefore the reliability of the scale is in a high-level. The developed scale is named as Musical Awareness Scale (MUZFO).