Sanayi sektörünün finansal gelişme üzerindeki etkisinin panel veri analizi ile incelenmesi
Researching the impact of industry sector on financial development with panel data analysis
  1. Tez No: 640941
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Finansal gelişme kavramı, iktisadi büyüme ile ilişkisi bakımından birçok teorik ve ampirik araştırmaya konu olmuştur. Daha önce yapılan çalışmaların büyük bir bölümünde, elde edilen sonuçlar açısından, arz öncüllü, yani; finansal gelişmenin büyüme ve reel sektör üzerinde önemli katkıları olduğu hipotezi doğrulanmıştır. Bir takım analizlerde de, iktisadi büyümenin finansal gelişmeye kaynaklık ettiği, talep takipli hipoteze uygun bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, finansal gelişme - iktisadi büyüme ilişkisini, büyümenin önemli unsurlarından biri olan sanayi sektörü özeline indirgeyerek irdelemek ve finansal gelişmenin sanayi sektörü faaliyetlerinden nasıl etkilendiğini açığa çıkarmaktır. OECD üyesi 24 ülkeye ait 1995 - 2012 arası yıllık veriler kullanılarak gerçekleştirilen panel regresyon analizinde, finansal gelişme göstergesi olarak seçilen özel sektöre verilen yurtiçi kredilerin GSYİH' ya oranı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler ise; sanayi sektörü göstergesi olarak seçilen sanayi üretim endeksi (2015 baz yıl), 1997 Doğu Asya Finansal krizini temsilen oluşturulan kriz1 ve 2008 küresel krizini temsilen tanımlanan kriz2 kukla değişkenleri şeklindedir. Sadece birim etkinin olduğu tek yönlü tesadüfi etkiler modeli, temel varsayım testlerinden sonra dirençli standart hatalar üreten Driscoll - Kraay Tahmincisi ile tahmin edilmiştir. Tam logaritmik formdaki nihai panel regresyon modeli sonuçlarına göre; sanayi üretim endeksindeki artış, özel sektöre verilen yurtiçi kredilerin GSYİH içerisindeki payını da artırmaktadır. Ayrıca bağımlı değişken üzerinde; kriz1'in negatif, kriz2'nin ise pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; sanayi sektöründeki faaliyet artışı, finansal gelişmeye zemin hazırlamaktadır ve bu sonuç talep takipli hipotez ile uyumludur. 2008 küresel krizinin pozitif yönlü etkisi ise, niceliksel genişleme stratejisi ile dünya piyasalarına sağlanan likidite bolluğu çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of financial development has been the subject of many theoretical and empirical studies in terms of relation to economic growth. In most of the previous studies, with regard to the results obtained, supply-leading hypothesis, namely, the hypothesis that financial development has important contributions to growth and the real sector has been confirmed. In some analysis, the demand-following hypothesis that economic growth is the source of financial development has been reached. The aim of this study is to analyze the relationship between financial development and economic growth by reducing it to the industry sector which is one of the important elements of growth and to reveal how financial development is affected by industrial sector activities. In panel regression analysis that applied by using the annual data between 1995 and 2012 of OECD member 24 countries, dependent variable domestic credit to private sector (% of GDP) is selected as an indicator of financial development. Independent variables are industrial production index (2015 base year) selected as an indicator of the industry sector, Crisis1 dummy variable generated to represent the 1997 East Asian Financial Crisis and crisis2 dummy variable defined to represent the 2008 global financial crisis. The one-way random effects model with only unit effect was estimated with the Driscoll-Kraay Estimator which produces resistant standard errors after basic assumption tests. According to results of full logarithmic final panel regression model; The increase in the industrial production index also increases the domestic credit to private sector (% of GDP). Moreover, on the dependent variable; it was determined that crisis 1 had negative effects and crisis 2 had positive effects. According to the findings obtained, The increase in activity in the industrial sector paves the way for financial development and this result is compatible with the demand-following hypothesis. The positive impact of the 2008 global crisis was evaluated within the framework of the quantitative easing strategy and the abundance of liquidity provided to the world markets.