Geçiş ekonomilerinde ekonomik büyüme ve finansal gelişim ilişkisi: Azerbaycan örneği
The nexus between economic growth and financial development in transitional economies: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 931017
  2. Yazar: SAADAT MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARSLANTÜRK ÇÖLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekonomik büyüme ve finansal gelişim konularının birbirleriyle nasıl bir etkileşimde içinde olduğunu anlamak, Azerbaycan ekonomik performansı üzerinde finansal gelişimin rolünü tespit etme ve bu sayede politika önerileri geliştirme açısından oldukça önemlidir. Bu noktadan hareketle mevcut çalışmanın amacı, 1990'lı yıllardan itibaren bağımsızlığını kazanan ve geçiş ekonomisi olarak sınıflandırılan Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, ekonomik büyüme ile finansal gelişim arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca, tespit edilen olumlu ya da olumsuz etkinin nedenlerinin araştırılması ve ülkenin finansal sistemine yönelik öneriler sunulması hedeflenmektedir. Hem ekonomik büyüme hem de finansal gelişim kavramlarına genel bir bakış sunularak bu iki konunun birlikte ele alınmasının neden önemli olduğunun tartışıldığı çalışmada 1992-2021 dönemi esas alınmıştır. Azerbaycan İstatistik Komitesi, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan (UNDP) elde edilen veriler, nedensellik ilişkini araştırmak üzere ARDL sınır testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, uzun dönemde sermaye ve insani gelişme endeksi dışındaki değişkenlerin finansal gelişim üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca sanayi sektörünün, kısa dönemde finansal gelişim üzerinde negatif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, sanayi sektörünün gecikmeli değerlerinin finansal gelişim üzerinde olumlu bir etkisi olduğu da gözlemlenmiştir. Bu bulgu bağımsızlık döneminde Azerbaycan Cumhuriyetinde ekonomik büyümenin finansal gelişmeye neden olduğu yönündeki talep takip hipotezini kısmen doğrulamaktadır. Sermaye değişkenlerinin ise finansal gelişim üzerinde kısa dönemde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. İnsani gelişme endeksinin düzey değerleri anlamsızken, gecikmeli değerlerinin ise anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between economic growth and financial development in the Republic of Azerbaijan, which gained independence in the 1990s and is classified as a transition economy. Additionally, the study aims to investigate the causes of any identified positive or negative effects and to provide recommendations for the country's financial system. Data covering the period from 1992 to 2021 were obtained from the Azerbaijan Statistics Committee, the World Bank, the International Monetary Fund (IMF), and the United Nations Development Programme (UNDP). The data were subjected to stationarity analyses and analyzed using the ARDL bounds testing method. According to the findings of the study, none of the variables, except for capital and the human development index, have a significant effect on financial development in the long run. Although the industrial sector shows a negative effect on financial development in the long term, this effect is not statistically significant; however, it becomes significant in the short term. Additionally, the lagged values of the industrial sector were observed to have a positive effect on financial development. In the short term, there is no significant effect from the capital variable. The level values of the human development index are insignificant, while its lagged values show a significant and negative effect.