Türkiye'de kullanılan trombon metotlarının karşılaştırılmalı analizi ve öğretmen-öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The comparative analysis of trombone methods used in turkey and evaluation of them in accordance with teacher-student opinions
  1. Tez No: 884355
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAMİL İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Araştırmada, Türkiye'de mesleki müzik eğitimi verilen kurumlarda başlangıç seviye trombon eğitiminde kullanılan metotların içeriklerinin analiz edilmesi ve bu metotların öğretmen-öğrenci görüşleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olan durum çalışması-bütüncül çoklu durum-deseni kullanılmıştır. Araştırmada iki farklı veri kaynağı yer almaktadır. Bu veri kaynaklarının birincisi Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda başlangıç seviye trombon eğitiminde kullanılan metotlar; diğer veri kaynağı ise trombon metotlarına yönelik görüşlerine başvurulan öğretim elemanları ile öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmanın katılımcı grubunu oluşturan trombon eğitimi veren öğretim elemanları ile trombon eğitimi alan öğrencilerin, başlangıç seviyesi trombon metotlarına yönelik görüşlerini tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz olmak üzere iki farklı analiz tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye'deki mesleki müzik eğitimi verilen kurumlarda trombon eğitiminde en çok kullanılan başlangıç metotlarının André Lafosse, Jean- Baptiste Arban ve Marc McDunn & Harold Rusch adlı metotlar olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu metotların karşılaştırılmalı analiz sonuçları, her üç metodun da eğitim materyallerinin kapsam ve derinliği açısından farklı özellikler sunduğunu göstermektedir. Öğretim elemanlarının başlangıç seviye trombon eğitiminde kullandıkları metotları seçme nedenlerinin,“Trombonda ses çıkarmaya katkı”,“Embouchure (Dudak) tekniğine katkı”,“Trombonda pozisyon hâkimiyetine katkı”,“Teknik kapasiteye katkı”,“Müzikal anlayışa katkı”,“Egzersiz ve etüt içermesi”, ve“Öğrenci ihtiyacını karşılayabilmesi”şeklinde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin trombon çalma başlangıç aşamasında karşılaştığı zorlukların ise“embouchure (dudak) tekniği”,“trombonda pozisyon hakimiyeti”,“bağlı etütlerin çalımı”,“kaliteli ton çıkarma (entonasyon)”,“metotların İngilizce olması”,“metotların karmaşık oluşu”,“metotlardaki pasajların hızlı ve zor oluşu”,“nefes kontrolü”ve“ses çıkarma”şeklinde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen bulgular, incelenen başlangıç seviyesi trombon eğitimi metotlarının öğrencilerin teknik gelişimine ve müzikal anlayışına katkı sağladığını göstermektedir. Öğretim elemanlarının başlangıç seviye trombon eğitiminde kullandıkları metotların öğrencilere sağladığı katkıların; hızlı nota okuma, trombona hâkimiyeti, bağlı çalım tekniği, teknik yetkinlik, ses rejistlerinde hâkimiyet, temiz ses üretme şeklinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aims to analyze the content of the methods used in beginner-level trombone education at vocational music education institutions in Turkey and to evaluate these methods comparatively based on teacher and student perspectives. Method: In the study, the holistic multiple-case design, which is one of the qualitative research designs, was used. The research includes two different data sources. The first data source consists of the methods used in beginner-level trombone education at institutions providing vocational music education in Turkey; the second data source comprises the opinions of faculty members and students regarding these trombone methods. As a data collection tool, a semi- structured interview form prepared by the researcher was used to determine the opinions of the faculty members who provide trombone education and the students who receive trombone education regarding the beginner-level trombone methods. Two different analysis techniques, content analysis and descriptive analysis, were used in the analysis of the data. Findings: According to the data obtained from the study, it was found that the most commonly used beginner methods in trombone education at vocational music education institutions in Turkey are the methods by André Lafosse, Jean-Baptiste Arban, and Marc McDunn & Harold Rusch. The comparative analysis of these methods shows that all three offer different features in terms of the scope and depth of educational materials. The reasons why faculty members choose the methods they use in beginner-level trombone education were found to be“Contribution to producing sound on the trombone,”“Contribution to embouchure (lip) technique,”“Contribution to position control on the trombone,”“Contribution to technical capacity,”“Contribution to musical understanding,”“Inclusion of exercises and studies,”and“Meeting the needs of the student.”The difficulties students encounter in the initial stage of learning to play the trombone were identified as“embouchure (lip) technique,”“position control on the trombone,”“playing legato studies,”“producing a quality tone (intonation),”“methods being in English,”“complexity of the methods,”“passages in the methods being fast and difficult,”“breath control,”and“sound production.”Conclusions: The findings obtained from the study indicate that the beginner-level trombone education methods analyzed contribute to students' technical development and musical understanding. It was concluded that the contributions provided by the methods used by faculty members in beginner-level trombone education to students include fast sight-reading, mastery of the trombone, legato playing technique, technical proficiency, control over sound registers, and clean sound production.