İstanbul ile ilgili ulusal ve uluslararası belgesellerin sosyolojik olarak incelenmesi
Sociological analyze of national and international documentaries that were filmed about Istanbul
- Tez No: 641037
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sinema ortaya çıktığı tarihten itibaren gerek bilimsel gerek eğitsel anlamda toplumlar tarafından kullanılarak günümüze kadar gelmiştir. Sinemanın bir dalı olan, kurmaca olmayan filmler ise sunmuş olduğu gerçeklik olgusuyla, olayların belgelenmesi, kitlelere ulaştırılması, tanıtılması ve olay üzerinde yeni düşüncelerin oluşturulması anlamında katkı sağlamıştır. Tarih boyunca şehirler ve mekanlar hakkında çekilen belgesel filmler toplumsal ve kültürel hafızanın oluşmasında önemli rollere sahip olmuşlardır. Bu çalışmada 19. yüzyılda oluşturulmuş olan kalıplaşmış şarkiyatçı imgelerin, İstanbul ile ilgili çekilen belgesellerde farklı şekillerde nasıl ortaya çıktığı üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde Modern Toplumun Doğuşu, fotoğraf ve sinemanın icadı ile tarihsel yolculuğu, televizyon yayıncılığı ile belgesel fikrinin doğuşu aktarılmaya çalışılmış, 2. bölümünde şarkiyatçılık kavramı ve tarihsel süreci, 3. bölümde ise esas konumuz olan İstanbul üzerine özellikle Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra çekilmiş olan belgesellerin belirlenen teorik çerçeveye oturtularak değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema art has been used by societies both scientifically and educationally senses, since its emergence. Documentary films, which are the non-fiction films of the cinema, play significant role with the fact of reality it has, by contributing to documenting the events, informing the masses, promoting, and creating new thoughts on the event. However, documentary films have shooted about cities and places throughout history, have played an important role about shaping of social and cultural memories of societies. In this study, it was focused on how stereotypical orientalist images created in the 19th century also appeared in different ways on the documentary films, which filmed about Istanbul. In this context, first part consisted of the emergence of modern society, invention and historical process of photography and cinema, the development of television broadcasting and the birth of the idea of documentary. In the second part of the study, the concept of orientalism and its historical process are explained. In the third part, the documentaries that were shot after the first world war about our main subject Istanbul, were tried to be analyzed by putting them in a theoretical framework.