Yetişkinlerin küresel ısınma ile ilgili bilgidüzeyleri ve çevre duyarlılığının incelenmesi
Adult information on global warmingexamination of levels and environmental awareness
- Tez No: 811467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma yetişkinlerin küresel ısınma ile ilgili bilgi düzeyleri ve çevre duyarlılığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan üç halk eğitim merkezinde öğrenim gören kursiyerler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırma evreni içerisinde yer alan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 815 birey oluşturdu. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Küresel Isınma Bilgi Anketi”ve“Çevre Davranış Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma verilerinin analizinde, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyon ve lineer regresyon, t-testi, tek yönlü varyans (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) testleri kullanıldı. Yetişkinlerin“küresel ısınma ile ilgili bilgi genel”ortalaması yüksek 3,784±0,498 (Min=1; Maks=5) olarak saptandı. Yetişkinlerin“çevre duyarlılığı toplam”ortalaması 73,393±10,484 (Min=34; Maks=99),“bilgilerini davranışa dökme”ortalaması 29,468±4,054 (Min=16; Maks=40),“çevresini bilgilendirme”ortalaması 25,812±5,142 (Min=9; Maks=36),“geri dönüşümü destekleme”ortalaması 18,113±3,206 (Min=9; Maks=24) olarak saptandı. Küresel ısınma ile ilgili bilgi genel ile çevre duyarlılığı toplam arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulundu (F=14,217; p=0,000
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the level of knowledge and environmental awareness of adults about global warming. The population of the research consisted of trainees studying at three public education centers on the Anatolian side of Istanbul in the spring term of the 2022-2023 academic year. The sample of the study consisted of 815 individuals who were included in the research universe and volunteered to participate in the research. Research data were collected using“Personal Information Form”,“Global Warming Information Questionnaire”and“Environmental Behavior Scale”. Frequency, percentage, mean, standard deviation, pearson correlation and linear regression, t-test, one-way variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) tests were used in the analysis of research data. Adults' general average of knowledge about global warming was found to be 3.784±0.498 (Min=1; Max=5). The mean“environmental sensitivity total”of adults is 73.393±10.484 (Min=34; Max=99), the mean of“activating their knowledge”is 29.468±4.054 (Min=16; Max=40), the mean of“informing the environment”is 25.812±5.142 (Min= 9; Max=36), the mean of“supporting recycling”was 18,113±3,206 (Min=9; Max=24). The regression analysis performed to determine the cause and effect relationship between general knowledge about global warming and total environmental awareness was found to be significant (F=14.217; p=0.000