Nonparametric analysis of inflation targeting using propensity score matching approaches
Enflasyon hedeflemesinin parametrik olmayan eğilim skor eşleştirme yöntemleri ile analizi
  1. Tez No: 641038
  2. Yazar: GÜNTÜLÜ ÖZLEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ONUR BAYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, enflasyon hedeflemesi yaklaşımının ekonomik performansını önemli ekonomik değişkenler üzerindeki ortalama işlem etkisini incelemek için eğilim skoru eşleştirme yöntemini kullanır. Çalışma, yöntem olarak parametrik olmayan eğilim skoru eşleştirme teknikleri kullanarak geleneksel regresyon yöntemleriyle yapılan çalışmalarda sıklıkla ortaya çıkan sorunları da gidermeyi amaçlayarak farklılaşır. Yöntemin özelliğinden dolayı geleneksel modellerde sıklıkla karşılaşılan seçim yanlılığı sorunu ortaya çıkmaz. İkinci olarak, bu yöntem ile spesifik bir fonksiyonel forma ihtiyaç yoktur ve dolayısıyla sonuçlar ihmal edilmiş değişkenin yol açtığı yanlılıklardan etkilenmez. Son olarak, araç değişken kullanan alternatif modellere göre araç değişkeni seçiminden kaynaklanan hatalı tahmincilerin getirdiği eksikliklere de maruz kalınmaz. Analizlerde çeşitli ülke grupları için 1990-2019 dönemini kapsayan yıllık veriler yer almaktadır. Enflasyon hedeflemesi rejiminin enflasyon oranı ve enflasyon oynaklığı, döviz kuru istikrarı ve doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerindeki ortalama işlem etkisini incelemek için en yakın komşu eşleştirme, eğilim skoru eşleştirme ve Kernel eşleştirme olmak üzere üç eşleştirme yöntemi ile analiz eder. Sonuçlar, enflasyon hedeflemesinin enflasyon oranı ve enflasyon oynaklığı, döviz kuru istikrarı ve doğrudan yabancı yatırım üzerindeki ortalama işlem etkisini istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koyar. Bulgular, incelenen ekonomik göstergelerde enflasyon hedeflemesi uygulayan ekonomilerin enflasyon hedeflemesi uygulamayan ekonomilere kıyasla daha iyi makroekonomik koşullara ulaştığını gösterir. Daha kesin bir ifade ile, enflasyon hedeflemesinin parametrik olmayan eğilim skoru eşleştirme analizlerinin sonuçları, enflasyon hedefleme rejimini benimsemeyen ülkelerin eğer enflasyon hedeflemesini benimsemiş olsalardı enflasyon oranlarının ve enflasyon oynaklığının önemli ölçüde düşüş göstereceğini, döviz kuru istikrarının ve doğrudan yabancı yatırım girişlerinin önemli ölçüde daha yüksek olacağı bulgusuna varır.
Özet (Çeviri)
This study employs the propensity score matching framework to examine the average treatment effect of inflation targeting approach to examine its economic performance on important economic variables. We use various nonparametric matching methods that have several advantages compared to the traditional regression models due to its properties that deal with potential bias problems. As a result of the evaluation framework, the results from the matching process are not flawed because of a self-selection bias. Moreover, the process does not need a specific functional form that may cause any omitted variable bias. Annual data for the period between 1990 and 2019 for different country groups are employed. Nearest-neighbor matching, propensity score matching, and kernel matching methods are utilized to examine the average treatment effect of inflation targeting framework on the inflation rate and inflation volatility, exchange rate stability, and foreign direct investment. Results document that the average treatment effects of inflation targeting on all outcome variables are statistically significant. The findings significantly document that inflation targeters perform better on the examined economic conditions compared to those non-inflation targeters to reach better macroeconomic conditions. To be more precise, the results of the propensity score matching analyses to examine the average treatment effect of inflation targeting conclude that if non-inflation targeting countries had adopted inflation targeting, their inflation rates, and inflation volatility would have been significantly lower, their exchange rate stability would have been significantly better, and their foreign direct investment inflows would have been significantly higher.