Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaç etken maddelerin kemometrik yöntemlerle tayini
Determination of some medicaments used in hypertension treatment of chemometric methods
- Tez No: 641044
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler alınmış ve kemometrik kalibrasyon yöntemlerinden temel bileşen analizi (PCA), temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), farmasötik lisinopril ve hidroklorotiyazid'in aynı anda miktar tayinlerine hiçbir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulanmış ve bu yöntemlerden elde edilen veriler kemometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada UV Spektroskopisi yöntemi ile bir ilaç numunelerinin etken maddeleri olan lisinopril ve hidroklorotiyazid tayini amaçlanmıştır. Metot, basit, hızlı ve ucuzdur. Bu maddelerinin tayini üzerine olan çalışmalar literatürde bulunmaktadır. Elde edilen veriler, gerekli kalibrasyonların kurulmasıyla nicel analizlerin yapılmasına olanak sağlayan kemometri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, klasik metotla belirlenen sonuçlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the data obtained from UV Visible Field Spectroscopy methods were taken and the main component analysis (PCA), basic component regression method (PCR), partial least squares method (PLS), pharmaceutical lisinopril and hydrochlorothiazide were simultaneously determined. It was applied successfully without using any separation process and the data obtained from these methods were evaluated chemometrically. In this study, it was aimed to determine the active substances of a drug samples, lisinopril and hydrochlorothiazide by UV Spectroscopy method. The method is simple, fast and inexpensive. Studies on the determination of these items are available in the literature. The data obtained were evaluated by chemometry, which allows quantitative analysis to be performed by establishing the necessary calibrations. The obtained results are compared with the results determined by the classical method.