Nebih Nafile'nin şiirleri üzerine bir inceleme
A review on Nebih Nafile's poems
  1. Tez No: 641046
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Nebih Nafile (Hatay, 1969); öğretmen, şair, yazar, müzisyen, program yapımcısı, köşe yazarı gibi pek çok kimliğe sahiptir. Ayrıca, yayımlanmış beş şiir, bir öykü kitabı olan; bir kitabın editörlüğünü yapan, iki kitabın da yayımlanmasında katkısı olan bir sanatçıdır. Serbest nazmı tercih ettiği şiirlerinde aşk, yaşama sevinci, umut, özlem, çocukluk gibi bireysel temalara yer vermiş; insana ait her duyguyu, yalın gerçekliği içinde anlatmaya çalışmış; içten ve lirik bir dil yakalamıştır. Bu çalışmada, çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Nebih Nafile'nin şiirleri ve şairliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Şiir incelemesi için kullanılan ve kabul gören pek çok yöntem olsa da bizim çalışmamızda ele alınan şiirler; sanatçının yaşamı ve edebiyata bakışıyla birlikte incelenmiş, şiirleri ve yapıtları arasında bağlantılar kurularak kıyaslamalar yapılmış ve şairliğinin ana çizgileri belirlenmeye gayret edilmiştir. Çalışma; Giriş, Nebih Nafile'nin Yaşamı ve Yapıtları, Nebih Nafile'nin Şiirlerinin İncelenmesi, Sonuç'tan oluşmaktadır. Girişte, çalışmanın esas meselesi olan şiire dair önemli noktalara değinilmiş ve ele alacağımız konulara bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Nebih Nafile'nin yaşamı; sanata, edebiyata bakışı ele alınmış; yapıtları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Nafile'nin şiirleri; şiir kitabının tanıtımı, yapı, tema, ahenk, dil ve anlatım özellikleri, değerlendirme gibi başlıklar altında incelenmiştir. Sonuçta ise sanatçının, şiirleri ve şairliği hakkında bir neticeye varılarak Türk edebiyatındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece çalışmadan yararlananların Nebih Nafile hakkında bütüncül bir bilgi edinmeleri hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nebih Nafile (Hatay, 1969) has several titles such as teacher, poet, writer, musician, programme planner, columnist. In addition, he is a literature figure having five published poems, one story book, editor of one book, contributor of two books to be published. In poems he prefers to use free verse, he uses individual themes such as love, the joy of living, hope, longing, childhood; he tries to describe every emotion that belongs to human with simple reality; and he uses a sincere and lyric language. In this study, it is aimed to analyse the poems and poet identity of Nebih Nafile who has a multi-dimensional personality. Even though there are several methods, which are used and accepted to analyse a poem, poems in our study are analysed within poet's life and his view of literature, comparisons are made between his poems and works by connecting them with each other; and it is tried to outline his poet identity. This study consists of Introduction, The life of Nebih Nafile and His Works, The Analysis of Poems of Nebih Nafile, and Conclusion chapters. In the Introduction chapter, important points are put forward regarding the poem which is the main subject of the study and a framework is tried to be drawn for the topics which we will discuss. In the second chapter, the life of Nebih Nafile, his view of art and literature is discussed, information regarding his works is given. In the third chapter, poems of Nafile are discussed under the titles such as book's presentation, structure, theme, harmony, features of language and expression, analysis. In the conclusion chapter, the place of Nafile in the Turkish literature is tried to be determined by reaching a conclusion regarding his poems and poet identity. Hence, it is aimed to give a holistic information regarding Nebih Nafile for people who will benefit from this study.