Spor kulüp yöneticilerinin tükenmişlik düzeylerini etkileyen demografik ve mesleki faktörlerin belirlenmesi
Determination of demographic and professional factors affecting burnout levels of sport club managers
  1. Tez No: 641074
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı ülke genelinde Spor Kulüplerinde en az 3 yıl süreyle görev alan spor kulüp yöneticilerinin tükenmişlik düzeylerine etki eden demografik ve mesleki faktörlerin neler olduğunun kişisel bilgi formu anketi ve Maslach tükenmişlik ölçeği kullanarak belirlenmesidir. Araştırma evrenini Ülke genelinde spor kulüp yöneticiliği yapan 500 spor kulüp yöneticisi oluştururken, örneklemini 56 kadın spor kulüp yöneticisi, 195 erkek spor kulüp yöneticisi olmak üzere 251 spor kulüp yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma yapılırken spor kulüp yöneticilerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı, çalışma yılı, kulüp yerleşim yeri, kulübün amatör veya profesyonel olma durumu, en son kulüpteki çalışma süresi, kulübün sahip olduğu imkânlar, kulüp branşı ve cinsiyet statüsü gibi demografik değişkenlerin etki edip etmediği konularını incelemek hedeflenmiştir. Araştırma verileri“Bilgi Formu Anketi”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile uygulanmış olup elde edilen veriler frekans analizleri, güvenirlik testleri, tanımsal istatistikler, faktör analizleri, Mann Whitney U testi ile birlikte Kruskall Wallis testinin yanında korelasyonlarla analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Türkiye genelinde spor kulüp yöneticiliği yapan ve araştırmamıza katılan yöneticilerin %56.2'si yani 141 spor kulüp yöneticisi amatör spor kulüplerinde %43.8'i 110 spor kulüp yöneticisi profesyonel kulüplerde yöneticilik yapmaktadırlar. Araştırmamıza katılan Spor kulüp yöneticilerinin çalıştığı branş yoğunluğu olarak futbol %47,8 ile ilk sırada yer alırken bu branşı %18.3 oranla voleybol branşında görev alan yöneticiler takip etmektedir. Araştırma sonucunda eğitim düzeyi düştükçe tükenmişliğin arttığı görülmektedir. Bu bulgu spor kulübü yöneticilerinin hayat kalitelerinin yükseltilmesi için eğitim düzeylerinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Kulübün olanaklarının yeterli olması durumuna göre gerçekleştirilen testlerde kulübün olanakları yetersiz olduğunda tükenmişlik algısının arttığı tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan mesleki güçlüklerin ekonomik boyutları incelendiğinde yetersiz olanakların bireyleri tükenmişliğe ittiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the demographic and occupational factors that affect the burnout levels of sport club managers who have been working in Sport Clubs across the country for at least 3 years by using Maslach Burnout Scale. The population of the research consists of 500 sports club managers, who are sports club managers throughout the country, and the sample consists of 251 sports club managers, 56 of which are female while 195 are male sports club managers. While conducting the research, demographics such as age, gender, education level, marital status, number of children, working year, club settlement, status of club being amateur or professional, working time in the last club, opportunities of the club, branch of the club and gender status were determined to investigate whether these variables affect or not. The data of the research was applied with“Information Form Questionnaire”and "Maslach burnout scale.. The obtained data were analyzed by correlations as well as frequency analyzes, reliability tests, descriptive statistics, factor analyzes, Kruskall Wallis test together with Mann Whitney U test. According to the findings obtained in this study 56.2% of Turkey engaged throughout the sports club about managing and managers who participated in our research that 141 sports club manager 43.8% in amateur sports clubs 110 sports club manager are making management of professional clubs. As the density of branches in which the sports club managers participated in our research, football was the first with 47.8%, followed by the managers in the volleyball branch with a rate of 18.3%. As a result of the research, it is seen that burnout increases as education level decreases. This finding shows that the education levels of the sport club managers should be increased in order to improve the quality of life. According to the tests conducted according to the fact that the facilities of the club were sufficient, the perception of burnout increased when the facilities of the club were insufficient. When the economic dimensions of the professional problems used in the study were examined, it was found that insufficient opportunities pushed individuals to burnout.