Panel veri analizi yöntemi ile finansal başarısızlığın modellenmesi: BİST imalat sektörü şirketleri üzerine uygulama
Modeling of financial failure of companies by panel data analysis method: An application on BIST manufacturing industrial companies
  1. Tez No: 641086
  2. Yazar: HARUN FURKAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde yapılmış olan çalışmada BİST imalat sektöründe faaliyetlerini sürdüren şirketlerden belirli kriterler doğrultusunda seçilen bir örnek ile finansal başarısızlık modellemesi yapılmıştır. Uygulamada 40 adet işletmenin 2015-2019 yıları arsındaki bilanço ve kâr zarar tablolarından elde edilen bilgiler çeyreklik olarak düzenlenmiştir. Panel veri analizine uygun olarak oluşturulan modelde, başarısızlık kriteri olarak Sprigate'in S skor modeli tercih edilmiştir. S skor modeline etki eden açıklayıcı değişkenler ile şirketlerde finansal başarısızlık modeli tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the application in this thesis, financial failure modeling was performed with a sample selected from companies operating in the BIST manufacturing sector according to specific criteria. In practice, the information obtained from the balance sheets and profit and loss statements of 40 businesses between 2015-2019 are arranged on a quarterly basis. Model created in accordance with Panel data analysis, Sprigate's s score model is preferred as the failure criterion. Financial failure model in companies is estimated with the explanatory variables affecting the s model.