Dönüşümcü liderlik ile iş doyumu ilişkisinde iş-yaşam dengesinin rolü: Muhasebe çalışanları üzerine bir araştırma
The role of work-life balance with transformative leadership and job satisfaction: A research on accounting employees
- Tez No: 641099
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARATUNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik ile iş doyumu ilişkisinde iş-yaşam dengesinin rolünün muhasebe çalışanları üzerinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Düzce ilinde yer alan küçük, orta ve büyük ölçekli işyerlerindeki muhasebe çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Düzce ilinde çalışan, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 150 muhasebe çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket tercih edilmiş ve internet tabanlı program aracılığıyla uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda dönüşümcü liderliğin ve alt boyutlarının muhasebe çalışanlarının iş doyumu üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca dönüşümcü liderlik ile iş doyumu arasındaki ilişkide iş-yaşam dengesi algısının kısmi aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Muhasebe çalışanlarının dönüşümcü liderlik algısı ile iş doyumu, dönüşümcü liderlik algısı ile iş-yaşam dengesi ve iş- yaşam dengesi ile iş doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu; iş-yaşam dengesine katkı sağlayan liderin böylece iş doyumunu da kısmen arttırdığı anlamını taşımaktadır. Buna göre dönüşümcü liderliğin muhasebe çalışanlarının iş-yaşam dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak iş doyum düzeylerini belirli düzeyde artırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of work-life balance in the relation between transformational leadership and job satisfaction on accounting employees. The population of the research consists of accounting sector employees in small, medium and large-scale businesses in Duzce. The sample of the research consists of 150 accounting employees working in Duzce province, accessed by convenience and snowball sampling method. A questionnaire was chosen as the data collection method and was applied through an internet based program. As a result of the analysis, it has been determined that transformational leadership and its sub-dimensions have a significant and positive effect on the job satisfaction of accounting employees. In addition, it has been determined that perception of work-life balance has a partial mediating role in the relationship between transformational leadership and job satisfaction. There is a significant relationship between accounting employees' transformational leadership perception and job satisfaction, transformational leadership perception and work-life balance, work-life balance and job satisfaction; It means that the leader who contributes to work-life balance partially increases job satisfaction. Accordingly, it has been shown that transformational leadership increases the job satisfaction levels of accounting employees by helping to achieve work-life balance.