Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran hastalarda aşırı aktif mesane prevalansı saptanması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalance and symptoms associated with overactive bladder among the outpatients of gynocology policlinic
- Tez No: 641119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran hastalarda aşırı aktif mesane prevalansının saptanması ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot Polikliniğimize 01.06.2018-31.11.2018 tarihlerinde başvuran 7072 hastadan gebeler, sistemik hastalığı veya ilaç kullanımı olanlar, aktif idrar yolu enfeksiyonu geçirenler, pelvik organ cerrahisi olanlar ve beden kitle indeksi > 40 olanlar çalışma dışı tutuldu. Geri kalan 999 hastaya OAB-V8 aşırı aktif mesane sorgulama uygulanarak 8 ve üzeri puan alanlara KİNG SAĞLIK ANKETİ uygulandı. Veriler, SPSS 17.0 paket programına göre değerlendirildi. Bulgular Katılımcı olan 999 hastanın 171 (%17,2)'inde aşırı aktif mesane saptandı. Hayat kalitesi en çok bozulanlar ilaç kullanımını bırakanlardı. Aşırı aktif mesanelilerde çocukluk çağı enürezis noktürna %29,24 ve sigara içiciliği %45,35'tir. Koit inkontinansının da aşırı aktif mesanelilerde yüksek olduğunu saptadık. Genel sağlık durumu, inkontinans etkisi, rol limitasyon, fizik limitasyon, sosyal limitasyon, kişisel ilişki, duygu durum, uyku enerji düzeyi semptom şiddetlerinin aralarındaki ilişkilerine bakıldığında bölümler arası pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç Aşırı aktif mesane sendromunun doktora başvuru şikâyeti olarak görülmediği ve detaylı bir anamnez ve fiziki muayene ile saptanabileceği saptandı. Sigara içiciliği ve çocukluk çağı enürezis hikâyesinin de bağımsız risk faktörleri olabileceğini düşünüyoruz. Aşırı aktif mesanelilerde semptomlar şiddetlendikçe eşleriyle olan ilişkilerini ve kendi duygu durumlarını olumsuz etkilediğini gözlemledik. Farkındalığının arttırılmasının ve risk faktörlerinin azaltılmasının tanı kolaylaştırıp, hayat kalitesinin arttırılması sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler Aşırı aktif mesane, prevalans, king sağlık anketi, yaşam kalitesi, üriner inkontinans
Özet (Çeviri)
Objective Aim of this study is to determine the prevalence of over active bladder (OAB) and assess the severity of complaints and quality of life of these patients who were referred to department of gynecology and obstetrics clinic. Method and Material Patients who were referred to the University of Dicle Department of Gynecology and Obstetrics with various complaints in a period of six months between dates of 01.06.2018 and 31.11.2018 were totally 7072. We excluded patients with pregnancies, systemic diseases, history of drug usage, active urinary tract infections, history of pelvic organ surgeries and body mass ındex (BMI) over 40. 999 of them could be incuded to study were subjected to OAB-V8 Over Active Bladder Questıonnaire Form. Patients who completed OAB-V8 questionnaire and scored 8 or more were diagnosed with OAB and asked to complete Kıng Health Questionnaire (KHQ). Data was evaluated with SPSS 17.0 package program. Results 171 of the 999 patients who were participant of the study included within our study (17.2%) were diagnosed with OAB. According to the KHQ performed on patients, highest scores for mood were reported by the group that expressed they have stopped using the prescribed medications because of the side effects and longevity of the treatment. We have found that OAB (29.24%) had a history of childhood enuresis nocturna. Tobacco usage rate in patients who were diagnosed with OAB was %45.35. Coital inkontinans were alse higher in OAB group. We have determined a positive correlation between general health condition, physical limitation, effects of incontinence, role limitation, social limitation, personal relationship, mood, sleep energy level, and symptom severity for all our patients diagnosed with OAB. Conclusion In our study we concluded that while the OAB is a common medical condition; patients do not view this condition as problem that should be treated by a medical professional, and keep living with this situation; and normalizing their situation by associating their condition with irrelevant factors. Also we consider the possibility of tobacco usage and childhood enuresis being risk factors other than known ones. We determined in our patients that mood and relationship with partners are also affected by severity of symptoms. We think increasing awareness of patients and medical professionals about OAB and decreasing risk factors may contribute to easier diagnosis and treatment, and increase patient's quality of life. Keywords Overactive bladder, prevalence, king health questionnaire, quality of life, urinary incontinence