Sosyal ağ analizi ile sağlık sektöründe bir uygulama
An implementation in the health sector with social network analysis
- Tez No: 641195
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sosyal ağ analizi sosyal ilişkileri inceleyen bir analiz türüdür. Son yıllarda ilişkilerin giderek karmaşık bir yapıya dönüşmesi nedeniyle analizin uygulanarak çıkarımlarda bulunulması son derece erzem bir hal almaktadır. Bu analiz türü diğer alanlarda olduğu gibi sağlık sektöründe de çeşitli yöntemler ile karşımıza çıkmaktadır ve bu alana olan ilgi giderek artmaktadır. Sağlık açısından kalp ve kalp hastalıkları bu alanda önemli bir yere sahiptir. Çeşitli faktörler sebebiyle kalp hastalıklarıyla uğraşan dünyada milyonlarca kişi yaşamaktadır ve özellikle Türkiye'de kalp krizi nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle tez çalışmasının yoğunlaştığı nokta kalp krizini oluşturan nedenler ve onların ağlarının analizleridir. Dolayısıyla çalışmada kalp krizini oluşturan nedenlerin Twitter'daki ağ durumu incelenmiştir. NodeXL Pro programı kullanılarak Twitter'dan gerekli veriler toplanmış ve analizler karşılaştırılmıştır. En fazla Twitter kullanıcısına ve bağlantıya sahip olan ağ akraba hastalık öyküsü ağıdır. En merkezi ağ yüksek kolestrol ve stres ağı olurken ortalama kümelenme katsayıları tüm ağlar için oldukça düşüktür. En kısa ortalama patikaya sahip olan ağlar yüksek kolestrol, sigara, hareketsizlik ve stres ağlarıdır ve bu ağlardaki Twitter kullanıcıları bilgi paylaşırken daha kolay iletişim içerisidedir.
Özet (Çeviri)
Social network analysis is a type of analysis that examines social relationships. Due to increasingly complex structure of relations in recent years, it is extremely essential to make inferences by applying the analysis. This type of analysis, as in other fields, appears in the health sector with various methods and the interest in this field is gradually increasing. In terms of health, heart and heart diseases have an important place in these fields. Millions of people dealing with heart disease due to several factors lives in the world and especially many people lose their lives due to heart attack in Turkey. For this reason, the focus of the thesis work is on the causes of the heart attack and the analysis of their networks. Therefore, the network status of the causes of the heart attack on Twitter has been investigated. Required data was collected from Twitter using NodeXL Pro program and analyses were compared. The network with the most Twitter users and connections is relative disease story network. While the most central networks are the high cholesterol and stress networks, the average clustering coefficients are quite low for all networks. The networks with the shortest geodesic distance are high cholesterol, smoking, inactivity and stress networks and Twitter users on these networks are in easier communication while sharing information.