İşletmelerde bir eğitim aracı olarak oyunlaştırma üzerine nitel bir araştırma
Gamification as a training tool in business: A qualitative research
- Tez No: 641234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Oyunlaştırma“oyun unsurlarının oyun dışı alanlarda kullanılması”olarak tanımlamaktadır. Eğitim sürecinde oyunlaştırma, personelin motivasyonu ve başarısının artırılması amacıyla, oyunlaştırma yapısının eğitim programlarına başarılı bir şekilde entegre edilmesi olarak tanımlanabilir. Çalışmanın amacı, oyunlaştırma yönteminin eğitimde kullanılması personelin motivasyonuna etkide bulunup bulunmadığını ve eğitime yönelik tutumlarının hangi yönde değiştiğini araştırmayı kapsar. Çalışma; alanyazınına yeni giren oyunlaştırma kavramının işletmelerde eğitim aracı olarak kullanılması ve eğitim programının nasıl oyunlaştırıldığına ilişkin bir çatı sunması bakımından alanyazınına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada nitel analiz tekniğinden yararlanılmış ve eğitim araştırma süreçlerinde kullanılan durum çalışması yöntemi tercih edilmiştir. Oyunlaştırma personel için önemli bir motivasyon kaynağı olup, eğitimde katılımı artırmak amacıyla kullanılabilir. Elde edilen veriler doğrultusunda oyunlaştırma yönteminin eğitim aracı olarak kullanılması, eğitim süreçlerinde personelin davranış farklılıkları yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gamification defines it as“the use of game elements in nongame areas”. Gamification in the training process can be defined as the successful integration of the gamification structure into the training programs in order to increase the motivation and success of the staff. The aim of the study is to investigate whether the use of gamification method in education affects the motivation of the staff and in which direction their attitudes towards education change. Work; It is thought that it will contribute to the literature in terms of using the gamification concept that has just entered the literature as a training tool in enterprises and providing a framework on how the training program is gamified. In this study, qualitative analysis technique was used and the case study method used in educational research processes was preferred. Gamification is an important source of motivation for staff and can be used to increase participation in education. In line with the data obtained, it was concluded that the use of gamification method as a training tool creates differences in the behavior of the personnel in the training processes.