Realiti şovlarda gerçekliğin yeniden inşası: 'Müge Anlı ile Tatlı Sert programı' örneği
Reconstruction of reality in reality shows: An example Müge Anlı ile Tatlı Sert program
  1. Tez No: 641240
  2. Yazar: EMRE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENAL GÖKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tür olarak Realiti Şov'lar“Gerçek”temelli yayıncılık söylemi ile izleyici karşısına çıkmaktadır. İşlediği konular itibariyle hayatın içinden gerçek hikâyelerin yayınlandığı bu programlarda gerçeklik yeniden üretilmektedir. Çalışmada gerçekliğin yeniden üretiminin hangi anlatısal unsurlar ve işlevler kullanılarak yapıldığını ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu çalışmada bir Realiti Şov türü örneği olan“Müge Anlı ile Tatlı Sert”programının yapım aşamasından sunum aşamasına kadar çeşitli bölümleri incelenmiştir. Programın içeriğini, gerçek hayattan kişiler ve olaylar oluşturmaktadır. Başvuru yapanların talepleri doğrultusunda suçlular, katiller, hırsızlar veya kayıplar bulunmaktadır. Bu kapsamda kurmaca ile gerçek arasındaki çizginin keskinliğini kaybettiği, kurumların, normların ve değerlerin anlamlarını yitirdiği buna karşın tüm bu kavramların yeniden üretildiği gözlemlenmiştir. Bu yeniden üretim her bölümde aynı görsel ve işitsel unsurlar kullanılarak yapılmaktadır. Programın içerisinden,“Palu Ailesi olayı”,“Gazi Akbıyık'ın öldürülmesi olayı”ve“Şiar Kılıç olayı”örneklem olarak seçilmiştir. Bu örneklem anlatı analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmamız sonucunda programdaki bu yeniden üretim sürecinin belli başlı görsel ve işitsel unsurlar kullanılarak yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Hukuk nezdinde suçlu sayılan bir katilin masumiyetinin deklare edildiği, kolluk kuvvetleri, bakanlıklar gibi kurumların işlevlerini, değerlerin anlamlarını yitirdiği gözlemlenmiştir. Tüm bu bulgulara, programın her bölümünde aynı şekilde görülen 8 değişmez işlev ortaya konularak varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reality Shows as a genre appear before the audience with the“Real”based broadcasting discourse. Realiti is reproduced in these programs, where real stories from life are broadcast. The aim of the study is to reveal which narrative elements and functions are used to reproduce Reality. Many parts of the program“Müge Anlı and Tatlı Sert”, which is an example of a Realiti Show, from the production stage to the presentation stage have been examined. The content of the program consists of real life people and event: There are criminals, murderers, thieves or disappearances at the request of the applicant: In this context, it has been observed that the line between fiction and Realiti has lost its sharpness, institutions, norms and values have lost their meaning, yet all these concepts are reproduced. This reproduction process is done using the same visual and audio element: Among the program, the“Palu Family incident”,“the murder of Gazi Akbıyık incident”and“Şiar Kılıç incident”were selected as sample: These samples were analyzed by the method of narrative analysi: As a result of our research, it was concluded that this reproduction process in the program was carried out using certain visual and auditory element: It was concluded that the innocence of a murderer, who was considered a criminal under the law, was declared and that institutions such as law enforcement agencies and ministries lost their function: All these findings are arrived at by presenting 8 constant functions that are seen in the same way in every part of the program.