Hercai dizisi bağlamında ataerkil söylemin inşasında kadın temsili
Representation of women in the construction of patriarchal discourse in the context of the tv series 'Hercai'
  1. Tez No: 638771
  2. Yazar: SANEM SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BİLAL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Televizyon medyanın en kolay erişilen dolayısıyla da en yaygın kullanılan etkili kitle iletişim araçlarından biridir. Televizyonda yayınlanan reklam filmleri, soup operalar, reality şovlar, yarışma programları ve diziler gibi televizyon içerikleri belli mesajları iletmede kullanılmaktadır. Medya, içeriklerini üretirken egemen söylemi kullanmaktadır. Böylece içerikler alışılagelmişin dışına çıkmadan belli bir formül üzerinden devam etmektedir. Egemen söylemin dışına çıkmış metinlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Bu kalıpların dışına çıkan eleştirel bir tutumla hazırlanmış içerikler de izleyiciden rağbet görmemektedir. Buradan hareketle ele alınan çalışmada incelenek olan televizyon içeriği dizilerdir. Diziler (serial) egemen ideoloyi devam ettiren aynı zamanda yeniden üreten programlardır. Ele alınan çalışmada“Hercai”isimli dizi örneklem olarak seçilmiştir. Dizide kadın karakterlerin söylemleri ve davranışlarından yola çıkılarak toplumsal cinsiyet rolleri ve ataerkil söyleme bakış açıları ve temsilleri incelenmiştir. Çalışmanın yöntemi de eleştirel söylem analizi olarak seçilmiştir. Böylece hâkim ideolojiyi üretme bakımından kadınların hangi noktalarda durduğu, nasıl bir tutum sergiledikleri ve ataerkillikle olan ilişkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Television is one of the mass medium that is the easiest to access and therefore the most common one. TV contents like advertisements, soup operas, reality shows, game shows and series are utilized to give certain messages. Media uses the dominant discourse while producing its contents. Thus, it continues with a certain formula without crossing the line of usual. There are scarcely any texts that goes beyond the dominant discourse. Contents that are designed with a critical manner and are not stereotypic are not sought after by the audience. Based on this, in the handled survey the TV content that will be analyzed is series. Series are programs that maintains the dominant ideology and at the same time reproduces. In the handled survey, TV series named“Hercai”was chosen as the sample. In this series gender roles and their perspective for the patriarchal discourse and its representatives are examined based on the women characters speeches and gestures. The chosen method of the survey is critical discourse analyses. So that, in terms of producing the dominant ideology, where do the women stand, how they act and their relationship with patriarchy are presented.