Tip 2 diyabetes mellituslu hastaların alt ekstremite kas kuvvetlerinin izokinetik testlerle değerlendirilmesi ve alt ekstremite kas kuvvetlerinin yürüme ve günlük yaşam üzerine olan etkileri
Evaluation of lower extremity muscle strength of patients with Type 2 Diabetes Mellitus by isokinetic tests and effects of lower extremity muscle strength on walking and daily life
  1. Tez No: 641399
  2. Yazar: AYŞE ATILGAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN DOST SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellituslu hastaların alt ekstremite kas kuvvetlerinin izokinetik testlerle değerlendirilmesi ve alt ekstremite kas kuvvetlerinin yürüme ve günlük yaşam üzerine olan etkileri Giriş Polinöropati (PNP) Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM)'un oldukça sık görülen ve iyi bilinen bir komplikasyonudur. Gerek DM gerekse de PNP hastaların mobilite düzeylerinde kısıtlanmalara sebep olmakta ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyini azaltmaktadır. PNP'nin ilerleyen evrelerinde kas gücündeki kayıplar sonucu hastalarda meydana gelen mobilite kayıpları iyi bilinmektedir. Fakat PNP dışında diyabetik hastaların kaslarındaki metabolik bozukluklar, azalmış kılcal kan akımı, periferik arter hastalıkları gibi başka faktörlerde kas gücü kaybına sebep olabilmektedir. Bu çalışmada; PNP'si olan ve olmayan Tip 2 DM tanılı hastaların alt ekstremite kas kuvvetlerinin izokinetik yöntemlerle ölçümü ve sonuçların sağlıklı kontrollerle kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmaya PNP'si olan (Grup 1) ve olmayan (Grup 2) 30'ar Tip 2 DM tanılı hasta ile yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 30 sağlıklı gönüllü (Grup 3, Kontrol grubu) dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların alt ekstremite kalça ve diz fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvvetleri dinamometre ile ölçüldü. Fiziksel performansları değerlendirmek için fiziksel fonksiyon testleri olan Merdiven İnip Çıkma Testi (SCT) ve Zamanlı Kalk Yürü Testi (TUG) kullanıldı. Yaşam kalitesi ise Kısa Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Bulgular PNP'si olan ve olmayan diyabetik hastalar arasında kas gücü, fiziksel fonksiyon testleri ve SF-36 parametrelerinde anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of lower extremity muscle strength of patients with Type 2 Diabetes Mellitus by isokinetic tests and effects of lower extremity muscle strength on walking and daily life Introduction Polyneuropathy (PNP) is a very common and well-known complication of Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Both DM and PNP cause limitations in mobility levels of patients and decrease the level of independence in daily life activities. In the later stages of PNP, mobility losses that occur as a result of losses in muscle strength are well known. However, besides PNP, metabolic disorders in the muscle of diabetic patients, decreased capillary blood flow and peripheral arterial diseases may cause loss of muscle strength. In this study, it was aimed to measure the lower extremity muscle strength of patients with and without PNP with Type 2 DM by isokinetic methods and to compare the results with healthy controls. Method The study included 30 patients with PNP (Group 1) and without (Group2) diagnosed with Type 2 DM and 30 healthy volunteers (Group 3, Control group) matched by age and gender. The lower extremity hip and knee flexion and extension muscle strengths of all participants were measured with a dynamometer. To evaluate the physical performances, the Stair Climb Test (SCT) and Timed Up and Go Test (TUG), which are physical function tests, were used. Quality of Life was assessed by SF-36 (short form). Results There was no significant difference in muscle strength, physical function tests and SF-36 parameters between diabetic patients with and without PNP (p>0.05).