Otoimmun hepatit hastalarımızın özellikleri
The features of our autoimmune hepatitis patients
  1. Tez No: 641436
  2. Yazar: CİHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Otoimmün hepatit (OİH); karaciğer enzim düzeylerin arttığı, serum immunglobülin düzeylerinin yükseldiği, sıklıkla otoantikorların yüksek titrede pozitif seyrettiği, tipik histolojiyi içeren ve diğer karaciğer hastalıklarının dışlanmasıyla tanısı konulan beraberinde etyolojisi net bilinmeyen bir karaciğer hastalığıdır. Literatürde lupoid hepatit, plazma hücreli hepatit ve otoimmün kronik aktif hepatit gibi birçok farklı şekilde isimlendirilmiştir. Hastalık akut hepatit kliniği ile başlayabileceği gibi kronik karaciğer hastalığı şeklinde seyir gösterirken siroza da ilerleyebilir. Bu çalışmada kliniğimizde OİH tanısı konulmuş olan hastaların tanı anındaki demografik, klinik özelliklerini, laboratuvar parametrelerini, verilen tedavileri ve tedavi yanıtlarını araştırmayı ve bunları literatür verileriyle karşılaştırmayı hedefledik. Yöntem: Bu çalışmada 1 Ocak 2010-1 Ocak 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde OİH tanısı konulmuş 62 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların tanı anındaki genel özellikleri, laboratuvar değerleri, otoantikor düzeyleri, ek otoimmün hastalık varlığı, karaciğer histolojisi, tedavi durumu ve tedavi yanıtları, ortalama takip süresi, ortalama ve ortanca sağkalım süreleri araştırıldı. Bulgular: Hastaların 57'si (%91,9) kadın 5'i (%8,1) erkekti. Kadın erkek oranı 11,4/1 olarak bulundu. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 34,76±14,9 iken ortanca yaş 35,5 (4-69) olarak bulundu. Hastaların ortalama izlem süresi 31,4 ay (±24) ortanca izlem süresi 24 ay (1-60) olarak saptandı. Tip 1 OİH %61,2 olarak, Tip 2 OİH %5 olarak, overlap sendromlar %12,8 olarak ve seronegatif otoimmün hepatit %21 olarak saptandı. OİH sınıflamasında en sık tip 1 varyantının görüldüğü ve seronegatif otoimmün hepatit sıklığının da göz ardı edilmemesi gerektiği görülmüştür. Otoantikolardan en sık ANA (%71,6) pozitif olarak saptandı. OİH hastalarına eşlik eden diğer otoimmün hastalıklarına baktığımızda en sık eşlik eden hastalığın otoimmün tiroidit olduğu saptandı (%11,3). ALT ve/veya AST'nin 10 kattan fazla arttığı hasta sayısı 34 (%54,8) olarak saptandı. Aminotransferaz düzeylerinin 10 kattan fazla artışı istatistiksel olarak anlamlı şekilde kadınlarda daha fazla görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Autoımmune hepatitis (AIH); It is a liver disease of unknown etiology, diagnosed by high liver enzyme levels, high serum ımmunoglobulin levels, usually high titer autoantibodies, typical histology and exclusion of other liver diseases. In the literature, lupoid hepatitis has been named in various different ways, such as plasma cell hepatitis and autoimmune chronic active hepatitis. The disease may start with the acute hepatitis clinic or progress to cirrhosis while progressing in the form of chronic liver disease. In this study, we aimed to investigate the demographic, clinical features, laboratory parameters, treatments and treatment responses of patients diagnosed with AIH in our clinic at the time of diagnosis and compare them with the literature data. Method: In this study, the data of 62 patients who were diagnosed with AIH in Dicle University Medical Faculty hospital between January 1, 2010 and January 20, 2020 were retrospectively analyzed. General characteristics of the patients at the time of diagnosis, laboratory values, autoantibody levels, presence of additional autoimmune diseases, liver histology, treatment status and treatment responses, mean follow-up time, mean and median survival times were investigated. Results: 57 (91.9%) of the patients were female and 5 (8.1%) were male. The female / male ratio was found to be 11.4 / 1. The average age of the patients included in the study was 34.76 ± 14.9, while the median age was 35.5 (4-69). Average follow-up time of patients was 31.4 months (± 24) and median follow-up was 24 months (1-60). Type 1 AIH was found as 61.2%, Type 2 AIH as 5%, overlap syndromes as 12.8% and cryptogenic chronic hepatitis as 21%. It was observed that type 1 variant was seen most frequently in the classification of AIH and the frequency of cryptogenic chronic hepatitis should not be ignored. The most common ANA (71.6%) from autoantibodies was positive. When we look at other autoimmune diseases that accompany autoimmune hepatitis patients, autoimmune thyroiditis was the most common concomitant disease (11.3%). The number of patients with lower and / or subordinate 10-fold increased was 34 (54.8%).A 10-fold increase in aminotransferase levels was more common in women. It was statistically significant.