Keratokonus etiyopatogenezinde hemeoksijenaz-2 enziminin rolü
Role of heme oxygenase-2 enzyme in etiopathogenesis of keratoconus
- Tez No: 641464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ÇAĞIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Keratokonus etiyopatogenezinde Hemeoksijenaz-2 (HO-2) enziminin rolünü araştırmak Gereç ve Yöntem: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği, Keratokonus ve Refraktif Cerrahi Merkezine Temmuz 2013 ile Kasım 2013 tarihleri arasında keratokonus nedeni ile takibe gelen ve çapraz bağlama tedavisi planlanan 69 olgunun 69 gözü ile refraksiyon kusuru olup ekzimer lazer tedavisi planlanan 52 olgunun 52 gözü çalışmaya alındı. Olguların detaylı oftalmolojik muayenesinin ardından korneal topografik haritaları çıkarıldı. Çapraz bağlama ve fotorefraktif keratektomi esnasında mekanik olarak kazınan kornea epitelleri formolde fikse edilip parafin bloklara alındı ve kesitler alındı. İmmünhistokimyasal inceleme için preparatlara HO-2 antikoru uygulandı. Preparatlar boyanmanın varlığına göre boyanma var veya boyanma yok olarak 2 grupta toplandı. Keratokonus grubu kendi içinde ortalama keratometri değeri 47 D ve altında ise hafif, 47–52 D arasında ise orta, 52 D üstünde ise ileri evre olarak sınıflandırıldı. Sonuçlar keratokonus grubunun kendi içinde ve keratokonus grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel analizler yapılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar cinsiyet açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı. Keratokonus grubunda 69 korneal epitel örneğinden 20'sinde boyanma varken (%29), 49'unda boyanma olmadı (%71). Kontrol grubunda ise 52 epitel örneğinin 40'ında boyanma varken (%76,9), 12'sinde boyanma olmadı (%23,1). Ki-kare testi ile keratokonus ve kontrol grupları arasındaki boyanma oranları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of Heme Oxygenase-2 (HO-2) enzyme in the etiopathogenesis of keratoconus. Material and Method: Patients were selected from patients who were followed up between July 2013 and November 2013 in Refractive Surgery Keratoconus Unit at Yıldırım Beyazıt University Atatürk Training and Research Hospital. Keratoconus group included 69 eyes of 69 patients with keratoconus and scheduled for cross-linking surgery. Control group included 52 eyes of 52 patients with refractive error and scheduled for photorefractive keratectomy surgery. After detailed ophthalmologic examination, corneal topographic maps of each patient were generated and then the patients underwent surgery. Corneal epithelium was collected mechanically during the surgery, fixed with formalin, embedded in paraffin blocks and sectioned by microtomes. Hemeoxygenase-2 antibodies were applied to the samples for immunohistochemical evaluation. Preparations were divided into two groups according to the presence of staining, as with and without staining. Keratoconus group were classified as mild (mean K ≤ 47 D), moderate ( mean K between 47-52 D) and severe (mean K > 52 D). Finally, inter-group and intra-group comparison analysis were made statistically. Findings: When groups were compared in terms of gender, there were no significant difference between groups. In the keratoconus group, 20 of 69 (%29) epithelial samples were with staining, while 49 of 69 (%71) samples were without staining. In the control group, 40 of 52 (76,9%) epithelial samples were with staining, while 12 of 52 (23,1%) samples were without staining. Staining rates between keratoconus and control groups were compared with Chisquare test.