Şizofreni hastalarında motivasyonel görüşme tekniklerine temellendirilmiş psikoeğitimin tedaviye uyum, umut ve psikolojik iyi oluşa etkisi
The effect of psychoeducation based on motivational interview techniques in patients with schizophrenia on treatment adherence, hope, and psychological well-being
- Tez No: 641480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma şizofreni hastalarında motivasyonel görüşme tekniklerine temellendirilmiş psikoeğitimin tedaviye uyum, umut ve psikolojik iyi oluşa etkisini belirlemek için yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma ön test son test kontrol gruplu deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü yapılan güç analizi ile 150 (75 deney, 75 kontrol grubu) şizofreni hastası olarak belirlenmiştir. AraştırmaEkim 2018-Temmuz 2020 tarihleri arasındaAnkara TRSM, Etimesgut Şehit Sait ERTÜRK Devlet Hastanesi TRSM ve Çankırı TRSM'deyapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği (MTUÖ), Herth Umut Ölçeği (HUÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. Bulgular: Deney grubundaki hastaların son test tedaviye uyum (2.881.11), umut (36.123.24) ve psikolojik iyi oluş (24.562.91) düzeylerinde kontrol grubuna (tedaviye uyum=1.040.03, umut=20.233.44, psikolojik iyi oluş=19.732.61) göre daha fazla artma meydana geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Study was carried out to determine the effect of psychoeducation based on motivational interviewing techniques on treatment compliance, hope and psychological well-being in schizophrenia patients. Material Method: The research has been done as a pretest-posttest control group and trial model. The sample size of the study was determined as 150 (75 experimental, 75 control groups) schizophrenia patients by power analysis. The research was carried out between October 2018-July 2020 in Ankara TRSM, Etimesgut Şehit Sait ERTÜRK Public Hospital TRSM and Çankırı TRSM. The data were collected using the Introductory Characteristics Form, Morisky Treatment Compliance Scale (MTCS), Herth Hope Scale (HHS), Psychological Well-Being Scale (PWBS). In the analysis of the data; Number, percentage, mean, standard deviation, chi square, dependent and independent groups t test. Results: It was found that patients in the experimental group increased more in the the post-test treatment adherence (2.881.11), hope (36.123.24)and psychological well-being(24.562.91) compared to the control group(treatment adherence=1.040.03, hope=20.233.44, psychological well-being=19.732.61).