AB genişleme sürecinde Batı Balkan Ülkeleri'nin siyasi ve ekonomik değişimleri
Political and economic reforms of the Western Balkan Countries in the EU enlargement process
  1. Tez No: 641546
  2. Yazar: LEJLA SERPETOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, Batı Balkan devletlerinin 1990'larda büyük etnik çatışmaların yaşandığı ve böylece uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi başaran Yugoslavya savaşlarından sonra, bölge devletlerinin yeniden yapılanma ve devletin inşası için Avrupa Atlantik ortamına uyum çerçevesinde karşılaştıkları zorlukları tarihi, güncel ve sosyo ekonomik problemleri dikkate alarak incelemektedir. 1995 Bosna-Hersek'teki savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması'nın imzalanmasından sonra bölgenin güvenliği, istikrarı ve barışını sağlamak için uluslararası toplum konuya müdahil olmuştur. 2000 yıllarından itibaren Avrupa Birliği'nin bölgedeki rolü artmış ve önemli bir aktör haline gelmiştir. 2003 yılında yapılan Selanik Zirvesin'de Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin Avrupa Birliği içerisinde olduğunu belirterek, bölge ülkelerinin AB'nin potansiyel üye devletleri olduğunu açıklamıştır. Avrupa Birliği, Batı Balkanlara yönelik benimsemiş olduğu genişleme politikası olan İstikrar ve Ortaklık Sürecini bu ülkeler için başlatmış ve bu alanda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Entegrasyonun başarıyla tamamlanabilmesi için Batı Balkan ülkelerinin demokrasi, insan hakları, özgürlük, pazar ekonomisi alanlarında kendilerini geliştirmeleri ve AB'ye uyumlu reformlar yapmaları gerekmektedir. Batı Balkan ülkelerinin yüzleştiği sorunlar yalnızca AB'nin değerlerini benimsemek değil aynı zamanda, çok etnikli yapısından da kaynaklanan sınır problemleri, bölgesel ayrım, azınlık problemleri, yolsuzluk, işsizlik ve örgütlü suçlar gibi büyük ve çözülmesi zor problemleri vardır. Avrupa Birliği bu problemlerin çözüme kavuşması için bölge devletleri ile iş birliği yapıyor ve devletlerin reform politikalarını siyasi ve ekonomik olarak desteklemektedir. Son yıllarda Avrupa Birliği'nin karşılaştığı mülteci ve göç sorunu, Euro ekonomik krizi, Brexit ve artan popülist ve sağ partiler genişleme politikasını yavaşlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the challenges faced by the Western Balkan states after the Yugoslavia wars in the 1990s, when great ethnic conflicts took place and thus managed to attract the attention of the international community, also the difficulties faced by the regional states in the framework of adaptation to the European Atlantic environment for reconstruction and the building of the state, taking into account historical, current and socio-economic problems. After the signing of the Dayton Peace Agreement, which ended the war in Bosnia and Herzegovina in 1995, the international community intervened to ensure the security, stability and peace of the region. Since 2000, the role of the European Union has increased in the region and has become an important actor. At the Thessaloniki Summit held in 2003, they stated that the future of the Western Balkan countries is within the European Union and they highlighted that the countries of the region are potential member states of the EU. The European Union has launched the Stabilization and Association Process, which is its enlargement policy towards the Western Balkans, for these countries and carries out various studies in this field. In order for the integration to be completed successfully, Western Balkan countries need to develop themselves in the fields of democracy, human rights, freedom, market economy and to make EU-compatible reforms. The problems facing the Western Balkan countries not only adopt the values of the EU, but also have large and difficult problems to solve, such as border problems arising from their multi-ethnic structure, regional separation, minority problems, corruption, unemployment and organized crime. The European Union cooperates with the regional states to resolve these problems and supports the reform policies of the states politically and economically. The refugee and immigration problem faced by the European Union in recent years, the Euro economic crisis, Brexit and increasing populist and right-wing parties have slowed the enlargement policy.