Kazakistan'da Latin alfabesine geçiş sürecinde kamusal iletişim politikası ve halkla ilişkiler
Public communication policy and public relation in the process of transition to Latin alphabet in Kazakhstan
- Tez No: 641581
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kazakistan'da alfabe meselesi çok uzun zamandır tartışılan ve gündemde olan bir konudur. Kamuda Kazak aydınları ve siyasetçiler arasında yıllardır süren çeşitli görüşler ve tartışmalar neticesinde, 2017 yılında uzun bir sürece dayanan ve kademeli olarak yapılması planlanan Latin alfabesine geçiş kararına imza atılmıştır. Bu karar doğrultusunda Kazakistan yeni Kazak alfabesine 2025 yılında tamamen geçmiş olacaktır.Bu araştırmada Kazakistan'ın Latin alfabesine geçiş sürecinde yapılan kamu çalışmaları ve halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik uygulamalar irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı Latin alfabesine geçiş sürecinde halkla ilişkiler kavramının rolünü belirlemektir. Ayrıca çalışmada Kazak devletinin alfabeyi değiştirme kararını almasına neden olan siyasi dilbilimsel sebeplerden,bu konuyla ilgili çeşitli görüşlerden ve Kazakistan'da halkla ilişkiler kavramının gelişiminden söz edilmektedir. Bir devletin temeli, her şeyden önce dil, din ve siyasetten oluşmaktadır. Dolayısıyla Kazakistan Cumhuriyeti'nin alfabeyi değiştirme kararı, devlet tarihinde yer alan en önemli adımlarından biridir. Modern bilim ve teknoloji diline daha yakın olmayı amaçlayan bu Latin alfabesine geçişin topluma etkisi, geçişe ilgili devletin topluma yönelik eylem programları ve yürütme çalışmaları,izlenilen kamusal politikaların incelenmesi tezin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of alphabet in Kazakhstan is a topic that has been discussed for a long time which is still have been on the agenda. As a result of various opinions and debates between Kazakh intellectuals and politicians in the public, the gradual transition to the Latin alphabet, which is planned and based on a long process, was signed in 2017. Accordıng to this decision, Kazakhstan completely will switch to the new Kazakh alphabet by 2025. And in this study, we will research public relations practices and public studies in the process of transition to Latin alphabet.The main purpose of the research is to determine the role of the concept of public relations in the transition to the Latin alphabet. The research will gothrough the reasons of the Kazakh state's decision to change the alphabet, including political linguistic reasons,various views about thıs subject and the development of the concept of public relations in Kazakhstan. The foundation of a state consists primarily of language, religion and politics. Therefore, the decision of the Republic of Kazakhstan to change the alphabet is one of the most important steps in the history of the state. This Latin alphabet, which aims to be closer to the modern language of science and technology, the effect of the transition to society, the state's action programs and executive studies regarding the transition, and the examination of the public policies pursued form the basis of the thesis.