Mimarlıkta uzaktan eğitim ve tarihi belgelerin saklanması için 3 boyutlu sanal model önerisi
A model suggestion in virtual environment for visual education and database in architecture
- Tez No: 641580
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışma mimarlıkta uzaktan eğitim, mimari değerlerin belgelenmesi ve tanıtılması için önerilen üç boyutlu bir benzetim modelidir. Model ele alacağı konu bakımından esnek bir yapıya sahiptir. Oluşturulan sistem, mimari dönemleri, önemli bir mimarı yada tarihe mal olmuş bir yapının anlatımı için kullanılabilecektir. Bu çalışmada alan çalışması olarak Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı ele alınmıştır. Internet ortamında her platformda, yaygın araçlarla çalışabilen sanal gerçeklik modelleme dili (VRML) kullanılarak, sanal bir kütüphane oluşturulmuştur. Bu kütüphane resim, yazı ve 3 boyutlu VRML yapı modelleriyle desteklenerek ele alınan konu en detaylı biçimde sunulmaya çalışılmıştır. Burada sunulan çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilişim teknolojisi ve mimarlıkta kullanımı ile ilgili genel bilgiler, Internet ve sanal gerçeklik modelleri ile ilgili teknik terimler açıklanmış ve modelin gelecek çalışmalar için (çoklu kullanımlı sanal çevreler), altyapısı oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise bilgisayar kullanılarak yapılan 3 boyutlu modeller, bunların yapılış amacı, kullanılan yazılımlar, ortaya çıkan sorunlar ve bunların ortadan kaldırılması konularıyla ilgili yurtiçi ve yurtdışında yapılan çalışmalar incelenmiştir. İncelenen üç boyutlu görsel modeller , belirli bir sistematik içerisinde sınıflandırılmıştır. Son aşamada ise uzaktan eğitim ve mimari arşivleme için üç boyutlu görsel modelin oluşturulma aşamaları anlatılmıştır. Modelin oluşturulması için kullanılan ekipmanlardan bahsedilmiş ve ana eleman olan sanal gerçeklik modelleme dili ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Sonuç olarak oluşturulan model mimarlık tarihi açısından, mimarlık eğitimi açısından önemi tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a work for suggestions of 3 dimensional visual simulation models for distance education and documentation and introducing historical values in architecture. Model has flexible structure for the subject dialed with. The structure can be used for explaining architectural heritages, an important architecture or an historical building. In this work Cumhuriyet Period Turkish Architecture is chosen as a case study. A virtual library was created with using virtual reality modeling language that is suitable every platform in internet and can be operated with broad devices. This library is suited with image, writing, and 3 dimensional VRML models for explaining the subject clearly. Work consists of three main sections; In first section, the general information's about informatics technology and its usage in architecture, and the technical terms are explained, and the substructure is built for future works (Collabarative Virtual Environments) for the model. In second section, the aim and softwares that used for, and the problems and solutions of those problems when creating 3d models are investigated from the sources stateside and abroad. The investigated 3d virtual models are categorized systematical. In last section, the generation process of 3d visual simulation model for distance education and documentation is explained. The devices that generate the model is explained and the main component, virtual reality modeling language, is explored detailed. Consequently, the importance of model in the area of architectural history and architectural education is discussed and for future works suggestions are offered.