Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında oluşturulan ulusal triyaj projesi 'acil servis triyaj karar destek sistemi – ankütriyaj' Kanada triyaj aciliyet sistemi ve manchester triyaj sistemi ile karşılaştırılması
Comparison of A national project created in Ankara University Faculty of Medicine, Emergency Department; 'emergency service triage decision support system- ankutriage' with Canada triage acuity system and manchester triage system
  1. Tez No: 641603
  2. Yazar: SONER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Acil servislerdeki triyajın amacı başvuru anında hastaları hızlıca değerlendirip, vital bulgularına, yakınmalarına, hastalıklarına göre, aciliyet önceliğini belirlemek ve sınıflandırmaktır. ANKÜTRİYAJ sistemi Türkiye ve benzeri Acil Tıp sistemine sahip ülkelerin kullanımına uygun, karar desteği sunabilen triyaj karar destek yazılımı oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı acil servise başvuran hastalarda ANKÜTRİYAJ sistemini CTAS, MTS, ESI ile karşılaştırarak güvenilirliğini ve geçerliliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma öncesinde standartın sağlanması için triyajı yapacak sağlık çalışanlarına sistem hakkında eğitim verildi. Güvenilirlik için, hastalara sırası ile iki ANKÜTRİYAJ sistem uygulayıcısı tarafından ve iki acil triyajı konusunda uzman olan kişiler tarafından birbirinden bağımsız olarak triyaj uygulandı. Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya randomizasyon sağlanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Güvenirliliğinin değerlendirilmesi için Ankütriyaj uygulanan her hasta için, ANKÜ-1 ve ANKÜ-2 tarafından sistemin belirlediği triyaj kategorileri dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan referans triyaj sistemleri ile (CTAS, MTS, ESİ) ayrı ayrı karşılaştırıldı. Uygulayıcılar arasında (ANKÜ-1 /ANKÜ-2) (Uzman1 / Uzman2) triyaj skorları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of triage in the emergency department is to quickly evaluate patients at time of presentation to determine and classify their urgency according to their vital signs, symptoms and diseases. ANKUTRIAGE system which is suitable for use in Turkey and other countries that have similar emergency medical systems, have been developed to create a support software that can provide triage decision support. The aim of our study is to evaluate the reliability and validity of ANKUTRIAGE in patients who presented to the emergency department by comparing with CTAS, MTS and ESI and assessing clinical outcomes. Materials and Methods: Prior to the study, healthcare professionals who will provide triage were trained about the system. For reliability, patients were independently triaged by two Ankutriage system practitioners and by two experts in emergency triage, respectively. Patients aged 18 and over, who presented to Ankara University Ibni Sina Hospital Emergency Department were included in this prospectively planned study by randomization. To evaluate reliability, triage categories determined by the system by ANKÜ1 and ANKÜ2 were compared with reference triage systems (CTAS, MTS, ESI), which are widely used in the world,. Triage scores among the practitioners (ANKÜ1 / ANKÜ2) (Expert1 / Expert2) were compared. For validity, the urgency levels and the relationship between clinical results, urgency levels and resource use, resource use and results were evaluated.