Açık açılı glokomlu olgularda XEN-45 implant sonuçları
XEN-45 implant results in patients with open angle glaucoma
- Tez No: 641604
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Açık açılı glokom hastalarında XEN-45 İmplant etkinlik ve komplikasyonlarını değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Haziran 2016-Şubat 2018 tarihleri arasında maksimal antiglokomatöz tedaviye rağmen GİB ≥21mmHg olup 0.2 mg/cc MMC ile XEN-45 İmplant uygulanan 17 hastanın 17 gözüne ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası EİDGK, GİB ve antiglokomatöz ilaç sayısındaki değişim, EHS, RSLT, iğneleme sayısı ve postoperatif komplikasyonları incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 17 hastanın (11E, 6K) ortalama yaşı 62.6±19.8 (29-94) yıl idi. Olguların XEN-45 İmplant sonrası ortalama takip süresi 16.8±3.5 (12-21) ay olarak saptandı. Gözlerin 13'ünde (%76) tanı PAAG olup, 3 gözde (%18) KPG, 1 gözde (%8.3) AGG idi. Glokom cerrahisi öncesi ortalama 27.6±6.0 (21-40) mmHg olan GİB, cerrahi sonrası 1. ayda 16.1±7.2 (8-32) mmHg, 3. ayda 17.2±5.9 (10-32) mmHg, 6. ayda 16.2±4.7 (10-27) mmHg, 9. ayda 15.1±3.2 (10-21) mmHg, 12. ayda 14.1±3.1 (10-18) mmHg, 15. ayda 14.1±3.4 (8-19) mmHg, son kontrolde 14.5±3.3 (8-20) mmHg'ya istatistiksel olarak anlamlı düşüş gösterdi (tekrarlı ölçümler ANOVA, p1ay) 2 gözde tenon kisti ve 1 gözde blebte fibrotik görünüm olmak üzere toplam 4 (%23.5) gözde postoperatif komplikasyon izlendi. SONUÇ: Açık açılı glokom hastalarında XEN-45 implant cerrahisi GİB kontrolünde etkin bir cerrahi prosedür olup iğneleme gerektirmektedir. Cerrahi sonrası olguların görme keskinliği ve kornea endoteli korunmuş olup ciddi bir komplikasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate efficacy and complication of XEN-45 microstent for treatment in open angle glaucoma. MATERIALS and METHODS: In this study, although maximum glaucoma medications IOP≥21 mmHg, 17 eyes of 17 patients, who underwent XEN-45 implantation with 0.2mg/cc MMC were examined retrospectively between June 2016 and February 2018 in our clinic. The best corrected visual acuity (BCVA), change in intraokuler pressure (IOP), number of antiglaucomatous drugs, endothelial cell count (ECC), retinal nerve fiber layer (RNFL), needling number and postoperative complications of the patients before and after surgery were examined. RESULTS: The mean age of the 17 patients (11M, 6F) was 62.6 ± 19.8 (29-94) years. The mean follow-up time of the cases after XEN-45 implantation was 16.8 ± 3.5 (12-21) months. Preoperative diagnosis are primary open angle glaucoma (POAG) in 13 eyes (76%), keratoplasty glaucoma (KPG) in 3 eyes (18%) and angle resession glaucoma (ARG) in 1 eye (8.3%). The mean IOP, which was 27.6 ± 6.0 (21-40) mmHg before glaucoma surgery, was 16.1 ± 7.2 (8-32) mmHg at the first month, 17.2 ± 5.9 (10-32) mmHg at the third month, and 16.2 ± 4.7 (10-27) mmHg at 6 months, 15.1 ± 3.2 (10-21) mmHg at 9 months, 14.1 ± 3.1 (10-18) mmHg at 12 months, 14.1±3.4 (8-19) mmHg at 15. months, 14.5 ±3.3 (8-20) mmHg at last visit, dropped statistically significant (repeated measures ANOVA, p 1month) tenon cyst in 2 eyes and fibrotic bleb in 1 eye. CONCLUSION: Xen-45 implant surgery in open-angle glaucoma patients is an effective surgical procedure for IOP control, requiring needling. After surgery, visual acuity and corneal endothelium was maintained and no serious complication was detected.