Kronik radiküler semptomlu lumbosakral ağrılı, non-opere hastalarda partiküllü ve partikülsüz steroid uygulaması etkinliğinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of efficacy of particulate and non-particulate steroids in NON-operated patients with lumbosacral pain and chronic radicular symptoms
  1. Tez No: 641605
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ENVER ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda radiküler semptomlu ve opere olmayan kronik lumbalji nedenli floroskopik görüntüleme eşliğinde partiküllü ve partikülsüz steroid enjeksiyonu uygulanmış hastalar retrospektif olarak değerlendirildi.İşlem sonrası 1.ve 3.
Özet (Çeviri)
In our study, patients with and without particulate and non-operated chronic lumbalgia and fluoroscopic imaging were evaluated retrospectively. In the 1st and 3rd months after the procedure, the clinical changes of the patients were measured with PCIG (Patient Global Impression of change), the general change monitoring, the functional capacities were measured by ODI (oswestry disability index), and the pain scores were used using VAS (visual pain scoring). Afterwards, these data were evaluated and compared. The data in our study were obtained in accordance with the pain tracking forms and electronic information of 130 patients aged 18 and over. The clinical features of the patients in this study were those who had a VAS score of > 4 at admission, who had at least 3 months of lumbalgia and radiculopathy, who had partial benefit from previous medical treatments and did not undergosurgery. Transforaminal epidural steroid injection procedure was applied to patients meeting these features.The statistical significance of the data obtained was used to look at theeffect of thegroup variable on the quantitative variable with repeated measures such as theStudent-t test, Mann Whitney U test, Chi-square, Fisher-exact tests, and the effect of groups of particulate and non-particulatesteroids.