Çocuk hastalarda uygulanan venöz kateter çeşitleri ve oluşan komplikasyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Venous catheter types in children patients and retrospective evaluation of complications
- Tez No: 641620
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Santral venöz kateterizasyon (SVK) uygulamaları pediatrik hastaların takip ve tedavisinde önemli girişimlerden bir tanesidir. Çocuklarda damar çaplarının küçüklüğü, damar yapılarının tam gelişmemiş olması ve anatomik farklılıklar, uygun çap ve boyutta kateter temininde yaşanan zorluklar nedeniyle SVK uygulamaları erişkin hastalara göre daha güçtür. Bu çalışmada 35, 15 ve 4 yıllık deneyimli ellerde anatomik işaretlerle SVK uygulamaları ve karşılaşılan komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Central venous catheterization (CVC) in pediatric surgery surgeries and intensive care units; It is a very important intervention in the follow-up and treatment of children. In children, catheter applications are technically more difficult than adult patients because of the small size of the vessels, the inadequacy of vascular structures, and anatomical changes, and the difficulties of providing catheter in appropriate diameter and size. The aim of this study was to evaluate the CVC applications and complications in 35, 15 and 4 years experienced hands with anatomical signs.