Güzel sanatlar eğitiminde üç boyutlu modelleme ile maket tasarımına yönelik bir eylem araştırması
An action research on model design study with three dimensional modeling in fine arts education
  1. Tez No: 735895
  2. Yazar: ALİ GÜMÜLCİNE
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Sanat eğitimi alan bireylerin günümüz teknolojilerinden yararlanabilmeleri, bu teknolojilerin getirilerini tasarım süreçlerinde kullanabilmeleri ve tasarım olanaklarını deneysel olarak gerçekleştirebilmeleri sanat eğitimi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, güzel sanatlar eğitimi alanında öğrenim gören öğrencilerin seçmeli sanat grafik atölye dersi kapsamında kendilerini dijital üç boyutlu ortamda nasıl ifade edebilecekleri, tasarım çalışmalarına üçüncü boyut farkındalığını nasıl kazandırılabilecekleri ve çalışmaların üçüncü boyut algılarına ve görsel uzamsal gelişimlerine nasıl bir etkisinin olabileceğini araştırmaktır. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde“Seçmeli Sanat Atölyesi Grafik Tasarım I”dersini seçen 11 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırması kullanılarak oluşturulan bu çalışmada veriler; 12 haftalık ders sürecinden, öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden, odak grup görüşmelerinden, öğrenci tasarımlarından ve araştırmacı gözlem ve günlüklerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda“Öğrenme Süreci”,“Tasarım Süreci”ve“Görsel Uzamsal Farkındalık”olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Bulgular sonucunda, öğrencilerin üç boyutlu ortamda özgün tasarımlar oluştururken çeşitli yöntem ve durumların öğrenme süreçlerini etkilediğine, katılımcı tasarım ve işbirlikli öğrenme yöntemlerinin tasarım ve maket tasarım süreçlerini geliştirdiğine ve üç boyutlu çalışmaların görsel-uzamsal farkındalıklarını artırdığına yönelik bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that it is important for art education that individuals who receive art education can benefit from today's technologies, use the benefits of these technologies in the design processes and realize the design possibilities experimentally. Therefore, the aim of this study is to investigate how students studying in the department of art education can express themselves in the digital three-dimensional environment within the scope of the elective art graphic workshop course, how they can gain third-dimensional awareness to design studies and how the studies can affect their third-dimensional perceptions and visual spatial development. The research was carried out with 11 students who chose the“Elective Art Workshop Graphic Design I”course at Anadolu University, Department of Fine Arts Education in the fall semester of 2018-2019 academic year. The data in this study, which was created using action research; was obtained from the 12 week course process, semi-structured interviews with students, focus group interviews, student designs, researcher observations and diaries. As a result of the data obtained, three main themes were reached;“Learning Process”,“Design Process”and“Visual Spatial Awareness”. As a result of the findings, it was found that while students create original designs in a three-dimensional environment, various methods and situations affect their learning processes, participatory design and cooperative learning methods improve design and model design processes, and three-dimensional studies increase their visual-spatial awareness.