Mantar yönetimin iş performansına etkisinde sanal kaytarmanın aracı rolü: Sağlık sektöründe bir araştırma
The mediating role of cyberloafing in the effect of mushroom management on job performance: A study in the health sector
- Tez No: 996765
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanları bağlamında mantar yönetiminin iş performansı üzerindeki etkisinde sanal kaytarmanın aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini, Kars Harakani Devlet Hastanesi'nde görev yapan 267 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada öne sürülen hipotezlerin test edilmesinde PROCESS Macro adlı istatistiksel analiz aracı kullanılmıştır. Bulgulara göre, mantar yönetimin iş performansı üzerinde etkisi olmadığı; sanal kaytarmanın yenilenme ve sapkınlık boyutunu pozitif yönde etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca sanal kaytarmanın kişisel gelişim boyutunun iş performansını pozitif yönde etkilediği; sapkınlık boyutunun ise iş performansını negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Sapkınlık temelli sanal kaytarma davranışının, mantar yönetimi ile iş performansı arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Ek olarak, demografik özelliklere göre mantar yönetim ve iş performansının farklılık göstermediği, sanal kaytarmanın farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the mediating role of cyberloafing in the effect of cyberloafing on job performance in the context of healthcare professionals. The study sample consists of 267 healthcare professionals working at Kars Harakani State Hospital. The statistical analysis tool PROCESS Macro was used to test the hypotheses proposed in the study. The findings indicate that cyberloafing has no effect on job performance, while cyberloafing positively affects the renewal and deviance dimensions. Furthermore, the personal growth dimension of cyberloafing was found to positively affect job performance, while the deviance dimension negatively affected job performance. Deviance-based cyberloafing behavior was found to mediate the relationship between cyberloafing and job performance. Furthermore, it was found that cyberloafing and job performance did not differ based on demographic characteristics, while cyberloafing did.