Sinir sistemi'nin öğretiminde FeTeMM tabanlı Arduino robotik etkinliklerinin akademik başarı ve mühendislik tasarım süreci üzerine etkileri
The effects of STEM based Arduino robotic activities on the academic achievement and engineering design process in teaching of the nervous system
- Tez No: 641677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ALTIPARMAK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı sinir sistemi'nin öğretiminde FeTeMM tabanlı Arduino Robotik etkinliklerinin öğretmen adaylarının akademik başarı ve mühendislik tasarım süreç becerilerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada; sinir sistemi'nin öğretiminde Robotik FeTeMM tabanlı Arduino Robotik etkinlikleri kapsamında öğretmen adaylarının; sinir ve duyu hücrelerinin yapısal özellikleri ile impuls (sinirsel mesaj) iletimini, Arduino mikrodenetleyici kartının üzerine eklenen devre elemanlarını, sensörleri ve eyleyicileri, sinir ve duyu hücreleri şeklinde adapte ederek tasarım aynı zamanda programlama yapmaları amacıyla deneysel bir araştırma tasarlanmıştır. Bu araştırmada deneysel araştırma modellerinden biri olan“tek gruplu ön test ve son test deneysel araştırma modeli”benimsenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı, 2018 – 2019 Eğitim ve Öğretim yılı bahar döneminde 4. sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarıyla yürütülmüştür (n=23). Bu çalışmada veri toplama aracı olarak ''Erişi Testi'' ve ''Mühendislik Tasarım Becerileri Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular, üzerinde çalışma yapılan gruptaki öğretmen adaylarının Erişi testinden aldığı ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının Mühendislik Tasarım Ölçeği'nin ''Mühendislik Tasarım Süreçleri'' bölümünden aldığı ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Ancak Mühendislik Tasarım Ölçeği'nin ''Tasarımda Takım Becerileri'' bölümünden aldığı ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Sinir sisteminin öğretimde FeTeMM tabanlı Arduino robotik etkinliklerinin, akademik başarıyı yüksek bir oranda artırdığı, böylece derse yönelik motivasyonlarının olumlu etkilediğini ve sınıf içi öğrenmelerin kalıcılığını desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of STEM-based Arduino Robotic activities on pre-service teachers academic achievement and engineering design process skills in teaching the nervous system. In this study; ın the teaching of the nervous system, within the scope of Robotic STEM based Arduino Robotic activities, pre-service teachers; an experimental research has been designed to design and program the structural features of nerve and sensory cells and the impulse (neural message) transmission by adapting the circuit elements, sensors and actuators connected to the Arduino microcontroller board as nerve and sensory cells. In this research,“single group pre-test and post-test experimental research model”, which is one of the experimental research models, has been adopted. The study group of this study was carried out with pre-service teachers studying in the 4th grade of 2018-2019 Academic Year, in the spring semester of the 2018-2019 Academic Year, Muğla Sıtkı Koçman University, Faculty of Education, Department of Mathematics and Science Education, Science Teaching Program (n = 23). In this study,“Success Test”and“Engineering Design Skills Scale”were used as data collection tools. Findings obtained as a result of the study revealed that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores received from the Success test by prospective teachers in the study group. In addition, it has been determined that there is a significant difference between pre-test and post-test scores that pre-service teachers received from the 'Engineering Design Processes' section of the Engineering Design Scale. However, it was tested that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores received from the 'Team Skills in Design' section of the Engineering Design Scale. It is seen that the STEM-based Arduino robotic activities of the nervous system increase academic success at a high rate, thus, their motivation towards the course is positively influenced and supports the permanence of classroom learning.