Güneş sistemi ve tutulmalar ünitesinin öğretiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımının akademik başarıya ve problem çözme becerisine etkisi
The effect of problem based learning approach to teaching the unit of the solar system and eclipses on academic achievement and problem solving skills
- Tez No: 790098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DİLEK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri dersi 6.sınıf 'Güneş Sistemi ve Tutulmalar' ünitesinin öğretiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci yarıyılında Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki bir ortaokulda iki şubede öğrenim gören deney ve kontrol grubundaki 68 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları Güneş Sistemi ve Tutulmalar Akademik Başarı Testi, Problem Çözme Ölçeği ve deney grubu öğrencilerinin probleme dayalı öğrenme yaklaşımı hakkındaki görüşlerini belirlemek için kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Verilerin analizinde normal dağılım gösteren test sonuçları için parametrik analizlerden bağımsız gruplar t-testi ve bağımlı gruplar t-testi, normal dağılım göstermeyen test sonuçları için ise non-parametrik analizlerden Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli sıralar testi kullanılmıştır. Nicel verilerden elde edilen sonuçların derinlemesine incelenmesi için öğrencilerin PDÖ yaklaşımına ilişkin görüşleri incelenmiş ve elde edilen nitel veriler içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesinin PDÖ yaklaşımı ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarılarını istatistiksel olarak anlamlı yönde etkilediği, problem çözme becerilerine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, öğrencilerin PDÖ yaklaşımının öğrenme sürecine ve öğrenmelerine olan etkilerine ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the problem-based learning strategy affects students' academic achievement and problem-solving abilities in teaching of the“Solar System and Eclipses”unit in the sixth-grade science curriculum. The study was conducted by utilizing a quasi-experimental design with a control group for the pretest and posttest. The sample of study included 68 students who study in different classes at a secondary school in Darica, Kocaeli in the fisrt term of academic year. The data collection tools for the study include the academic achievement test of solar system an eclipses, the Problem Solving Scale, and the semi-structured interview form utilized to discover the thoughts of the experimental group students on the problem-based learning strategy. For test results that did not follow a normal distribution, the non-parametric Mann-Whitney U test and the Wilcoxon signed-rank test were used; for test results that did, parametric analyses, the independent groups t-test and dependent groups t-test were applied. The opinions of the students regarding the PBL approach were investigated, and the resulting qualitative data were analyzed by using the content analysis method in order to thoroughly assess the results from the quantitative data. The study found that while the PBL method used to teach the Solar System and Eclipses unit had a statistically significant effect on students' academic achievement, it had no significant effect on students' problem-solving skills. The students in the experimental group who participated in semi-structured interviews expressed their positive opinion of how the PBL approach had impacted in their learning.