Çok kaynaklı Weber problemi̇ i̇çi̇n revi̇ze ağirlikli bulanık C-ortalamalar ve güçlendi̇ri̇lmi̇ş Weiszfeld hi̇bri̇t yötemi̇
Revised weighted fuzzy c-means and fortified weiszfeldhybrid method for multisource Weber problem
  1. Tez No: 641718
  2. Yazar: MEHMET IŞIK GÜZELGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada kapasite kısıtsız çok kaynaklı Weber problemlerinin çözümlerinde kullanmak üzere yeni bir hibrit yöntem önerilmiştir. Yöntem, Revize Ağırlıklandırılmış Bulanık C-Ortalamalar (Esnaf ve Küçükdeniz, 2013), Weiszfeld (1937), Modifiye Weiszfeld (Drezner, 1992), Güçlendirilmiş Weiszfeld (Drezner, 2015) ve Nelder-Mead (Nelder ve Mead, 1965) algoritmalarından oluşmaktadır. Geliştirilen hibrit algoritmasında bahsi geçen algoritmalar ikili ve üçlü gruplar halinde kullanılmaktadır. Önerilen yöntemle elde edilen sonuçların hem bu yöntemin bileşenlerini oluşturan algoritmalardan hem de bu tür problemlerde kullanılan diğer yöntemlerle elde edilenlerden daha iyi olduğu gösterilmiştir. Çalışmamız bu yöntemleri birleştiren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new hybrid method will be proposed to be used for the solutions of the uncapacitated Weber problems. It is proposed a new combination of the algorithm Revised Weighted Fuzzy C-Means (RWFCM) proposed by Esnaf and Küçükdeniz (2013), the Fortified Weiszfeld algorithm proposed by Drezner (2015) and Nelder-Mead algorithm developed by Nelder and Mead (1965). The RWFCM is a specific form of the Weighted Fuzzy C-Means proposed by Bezdek (1981), Tsekouras (2005) and Tsekouras et al. (2005). The Fortified Weiszfeld Algorithm is a modification of Weiszfeld algortihm that was proposed by Weiszfeld (1937). Results of our proposed hybrid method we obtained show that the newly proposed sequentially-run method gives better than the previous methods. This study is the first one that explains hybrid use of Revised Weighted Fuzzy C-Means, Fortified Weiszfeld and Nelder-Mead algorithms.