Otel işletmelerinde insan kaynakları yönetimi açısından işgören devir hızı, anlam ve önemi (Bir uygulama)
The Labor turnover in hotel operations through human resources management, the meaning and the importance (A practice)
- Tez No: 64172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER L. MET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu tezde, otel işletmelerinde yöneticilerin çoğunlukla yakındığı“yüksek işgören devri”, bağımsız bir bilim dalı haline gelen“insan kaynakları yönetimi”açısından incelenmiştir. Birinci bölümde, otel işletmeleri, işgörenler ve işgören devir hızı kavramları hakkında bilgi verilmiş; otel işletmeleri ile işgören devir hızı ve işgörenlerle işgören devir hızı arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde, otel işletmelerinde insan kaynakları yönetimi işlevlerine ve işgören devir hızı ile ilişkisine değinilmiş; aynı zamanda otel işletmelerinde insan kaynaklan yönetimi işlevlerinin örgütlenmesi ve örgütlenme biçimlerinin işgören devir hızı üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, otel işletmelerinde insan kaynakları yönetimi işlevleri ile işgören devir hızı arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik, İstanbul'da faaliyette bulunan 11 adet otel işletmesinde bir araştırma yapılmıştır. Anket formu kullanılarak yapılan araştırmada, yöneticilere ilgili otel işletmelerindeki ağırlıklı işgören devir hızını hesaplamaya ve insan kaynakları bölümünün işlevsellik düzeyini ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur ve bu iki kavram (insan kaynakları yönetimi ve işgören devir hızı) arasındaki ilişki incelenmiştir. Otel işletmelerinde işgören devir hızını azaltmak için özellikle insan kaynaklan yönetiminin anlam ve önemi konusunda yapılmış bu araştırma; bağımsız insan kaynakları bölümüne sahip olan ve bu bölümlerin işlevsel olduğu otel işletmelerinde işgören devir hızının diğerlerine göre düşük olduğunu göstermektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the high labor turnover which is commonly complained by managers in hotels, is examined with respect to human resources management, which has been an independent science branch. In the first part, the definitions of hotels, employees and labor turnover (the rate of labor turnover) were made; the relationship between the labor turnover and“hotels and employees”were taken into consideration. In the second part, the functions of human resources' management in hotels and the relationship with the labor turnover were taken into consideration; in addition, the organizing the functions of human resources' management in hotels and the impacts of the types of organizing, on the labor turnover. In the third part, a survey which is related with the definition of the relationship between the functions of the human resources' management and the labor turnover in hotels, was conducted on 1 1 hotel operations in istanbul. In this study, which was supported by a questionnaire, the questions were asked to the managers in order to calculate the rate of the labor turnover and measure the level of the functionality of the human resources departmant, and the relationship between these two concepts (the'human resources management and the labor turnover) were examined. According -to the research on the meaning and importance of the human resources^ m#ıâdjement, which was made especially in order to reduce the labor turnover; 'tiW faöor turnover in hotels which has got individual functional "human resources' departmanla?, has-been more less than the others. IV