Sonlu elemanlar yöntemi ile deprem yükleri altında betonarme sistem analizi
Analysis of reinforc concrete system under earthquake loades witg finite element method
- Tez No: 641743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAROL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, bir perde, iki kolon ve iki kirişten oluşan 8 katlı, her iki yönde de iki açıklıklı bir betonarme sistem ele alınmıştır. Sistemdeki perde, kolon ve kirişlerin donatı oranları değiştirilip, elde edilen farklı modeller üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Taşıyıcı sistemi perde, iki kolon ve iki kirişten oluşan, iki doğrultuda da iki açıklıklı ve 8 katlı betonarme sistemde deprem yükleri doğrultusundaki akslar sonlu elemanlar programı yardımıyla modellenip analizleri yapılmıştır. Minimum donatı oranları için ilgili Türk standart ve yönetmeliklerindeki veriler kullanılıp başlangıç modelleri oluşturulmuştur. Ardından bu donatı oranları değiştirilerek çeşitli modeller oluşturulmuştur. Lineer olmayan sonlu eleman analizleri sonucunda elde edilen veriler ışığında modellerin sistem yatay yük taşıma kapasiteleri, kolon-perde süneklikleri, kiriş süneklikleri ve toplam sistem süneklikleri hesaplanıp benzer sistemler için ön tasarım minimum donatı oranlarıyla ilgili öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an 8-storey reinforced concrete system consisting of a shear walls, two columns and two beams and two spans in both directions is discussed. The reinforcement ratios of shear walls, columns and beams in the system were changed and evaluations were made on the different models obtained. In the 8-storey reinforced concrete system, the carrier system consisting of a shear walls, two columns and two beams, with two spans in both directions, the axes in the direction of earthquake loads were modeled and analyzed with the help of finite element program. For minimum reinforcement ratios, the data in the relevant Turkish standards and regulations were used and starting models were created. Then, various models were created by changing these reinforcement ratios. The data obtained as a result of nonlinear finite element analysis, system horizontal load bearing capacities, column-sear wall ductility, beam ductility and total system ductility were calculated and suggestions were made for the preliminary design minimum reinforcement ratios for similar systems.