Hipertansiyon tanılı hastaların kardiyovasküler hastalıklar risk bilgi düzeyleri ve sağlığı geliştirme davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of cardiovascular disease risk knowledge levels and health development behaviors of patients with hypertension diagnosis
  1. Tez No: 641763
  2. Yazar: ÖZLEM SARIHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma hipertansiyon tanılı hastaların kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeylerinin ve sağlığı geliştirme davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 100 ardışık hipertansiyon tanılı hasta alınmıştır. Araştırma verileri için Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği ve araştırmacılar tarafından hazırlanan hastaların demografik verilerini ve bazı klinik verilerini içeren kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların KARRIF-BD ölçeği ortalaması 17.94±4.81, SYBDÖ 2 ortalaması 118.32±17.93 saptanmıştır. Kişilerarası ilişkiler alt ölçek ortalaması 22.77±4.61 ile en yüksek, fiziksel aktivite alt ölçek ortalaması 12.83±3.84 ile en düşük alt ölçek sonucu idi. KARRIF-BD ölçek sonucu ile hipertansiyon için kullanılan ilaç sayısı ve kardiyovasküler hastalıklar açısından bilgilendirilme durumu arasında anlamlı fark bulunmuştur. SYBDÖ 2 fiziksel aktivite alt ölçeği ile cinsiyet ve hipertansiyon için kullanılan ilaç sayısı arasında, SYBDÖ 2 beslenme alt ölçeği ile medeni durum arasında, SYBDÖ 2 manevi gelişim alt ölçeği ile gelir durumu ve eşlik eden hastalık sayısı arasında, SYBDÖ 2 sağlık sorumluluğu alt ölçeği ile kardiyovasküler hastalık varlığı arasında, SYBDÖ 2 stres yönetimi alt ölçeği ile eşlik eden hastalık sayısı arasında anlamlı fark bulunmuştur. SYBDÖ 2 toplam ölçek sonuçları ile KARRIF-BD ölçeği sonuçları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Hipertansiyonlu bireylerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi seviyelerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bireylerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ilişkili olabileceği saptanmıştır. Hipertansiyon hastalarının özellikle egzersiz konusunda bilinçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kadın olmak, evli olmak, gelir düzeyi, kardiyovasküler hastalık varlığı, eşlik eden hasta sayısı, kullanılan ilaç sayısı ve kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyleri gibi verilerin hastaların sağlıklı yaşam davranışlarını etkileyebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of evaluating cardiovascular diseases risk factors knowledge levels and health promotion behaviors of patients with hypertension. In this study; 100 consecutive patients diagnosed with hypertension who applied to the Cardiology Outpatient Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine and meeting the inclusion criteria were taken. For the research data, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II, Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level Scale and personal information form including demographic data and some clinical data of the patients prepared by the researchers were used. The mean of KARRIF-BD scale of the participants was 17.94 ± 4.81, and the mean of SYBDÖ 2 was 118.32 ± 17.93. Interpersonal relations subscale mean was the highest with 22.77 ± 4.61, and physical activity subscale mean was the lowest with 12.83 ± 3.84. A significant difference was found between the result of KARRIF-BD scale and the number of drugs used for hypertension and the state of being informed about cardiovascular diseases. A significant difference was found between the physical activity subscale of SYBDÖ 2 and the number of drugs used for hypertension, between the nutrition subscale of SYBDÖ 2 and marital status, between the spiritual devolopment subscale of SYBDÖ 2 and the number of additional diseases, between the health responsibility subscale of SYBDÖ 2 and the presence of cardiovascular disease, between the stress management subscale of SYBDÖ 2 and the number of additional diseases. It has been determined that the participants with hypertension have moderate healthy lifestyle behaviors and knowledge level of cardiovascular diseases risk factors. It has been determined that there may be a relationship between healthy lifestyle behaviors and the cardiovascular diseases risk factors knowledge levels of the participants. It was concluded that hypertension patients should be informed especially about exercise. It has been determined that data such as being a woman, being married, income level, presence of cardiovascular disease, the number of additional diseases, the number of drugs used and the cardiovascular diseases risk factors knowledge levels may affect the healthy life behaviors of patients.