Biotechnological approach for protection of corn plants against temperature stress
Sıcaklık stresinden mısır bitkilerini korumak için biyoteknolojik yaklaşımlar
  1. Tez No: 641790
  2. Yazar: DENİZ ÖLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çevresel koşulların etkisiyle, birçok bitkinin verimlikleri azalır veya ölürler. Olumsuz çevre koşulları bitkilerde bazı stresler yaratır. Donma, kuraklık, UV, tuzluluk, ağır metaller çok yüksek ve düşük sıcaklıklar bu streslere örneklerdir. Gelecekte küresel iklim değişikliği sebebiyle bitkilerin mağruz kaldığı stres daha da ağırlaşacak. Bunun sonucunda da oksijen kaynağı olan bitkilerin sayısında çarpıcı biçimde azalma görülecektir. Bitkilerin korunması, yaşam için en önemli konulardan biridir. Sıcaklık, abiyotik streslerden biridir ve basitçe hava ve toprak sıcaklığındaki artış olarak tanımlanır. Bu çalışmada, yüksek sıcaklık koşullarında (30̊ C) ürün verimliliğini artırmak için sıcaklık stresine karşı bazı farklı yollar denenmiştir. Spermidin, putresin dihidroklorür, salisilik asit, askorbik asit ve kaolin ve bunların farklı konsantrasyonları kullanılmış ve bitkiler üzerindeki sıcaklık stresine karşı etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, uygulanan yöntemler bitki gelişimi üzerinde gibi birçok parametre açısından olumlu etkiler göstermiştir. 10 mM kaolin uygulaması mineral içeriğini, SPAD değerini, hücreler arası CO2 miktarını, sakkaroz miktarını arttırmanın ve MDA içeriği ve POD aktivitesini azaltmanın en etkili yolu olarak bulunmuştur. 5 mM askorbik asit uygulaması, amino asit içeriğini arttırmanın ve CAT, SOD aktivitesini ve H2O2 içeriğini azaltmanın en etkili yolu olarak bulunmuştur. 1 mM salisilik asit uygulaması, LRWC ve asit içeriğini arttırmanın en etkili yolu olarak bulunmuştur. 0.25 mM salisilik asit uygulaması, amino asit içeriğini arttırmanın en etkili yolu olarak ve 2.5 mM putresin dihidroklorür de H2O2 aktivitesini azaltmanın en etkili yolu olarak bulunmuştur. Net fotosentez oranını, stoma iletkenliğini ve terleme oranını arttırmak için en etkili yol 2.5 mM spermidin çözeltisidir. Verim araştırma için en önemli parametreydi ve 2 mM spermidin uygulamasıyla bu oran yaklaşık yüzde 190 arttı. Ayrıca, 10 mM kaolin uygulamasıyla, birçok parametre olumlu etkilenirken, 2 mM spermidin sadece verim/saksı oranını arttırmanın en iyi yolu olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Because of the environmental stress conditions, lots of plants die or their productivity decrease. Adverse environmental conditions create some stresses on plants. Freezing, drought, UV, salinity, heavy metals, too high and low temperatures are the examples of the stresses. The stresses will be even worse in the future because of the global climate change. As a result, number of plants which are the sources of the oxygen will decrease dramatically. Protection of the plants is one of the most important issues for living. Heat is one of the abiotic stresses and it is simply defined as rise in air and soil temperature. In the study, some different ways were tried against heat stress for increasing crop productivity under high temperature (30̊ C). Spermidine, putrescine dihydrochloride, salicylic acid, ascorbic acid and kaolin and their different concentrations were used and their effects on plants against heat stress were investigated. According to the result, the treatments show positive effects on plant development in terms of many parameters. 10 mM kaolin application was the most effective way for increasing mineral content, SPAD value, intercellular CO2 amount, sucrose amount and for decreasing MDA content and POD activity. 5 mM ascorbic acid application was the most effective way for increasing amino acid content and for decreasing CAT, SOD activity H2O2 content. 1 mM salicylic acid application was the most effective way for increasing LRWC and organic acid content. 0.25 mM salicylic acid application was also the most effective way for increasing amino acid content. 2.5 mM putrescine dihydrochloride was also the most effective way for decreasing H2O2 content. 2.5 mM spermidine solution was the most effective was for increasing net photosynthesis rate, stomatal conductance and transpiration rate. Yield was the most important parameter and it increased about 190 percent with the application of 2 mM spermidine. Also, with the 10 mM kaolin application, many parameters like mineral content, photosynthesis antioxidant enzyme activity was affected positively while 2 mM spermidine was the best way for only increasing yield.