Spinal anestezi altında elektif sezeryan operasyonu planlanan hastalarda preoperatif anksiyete düzeyinin postoperatif ağrı düzeyi ile ilişkisi
The relationship between preoperative anxiety level and postoperative pain level in patients planned for elective cesarean section under spinal anesthesia
- Tez No: 641816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş Sezaryen doğum sonrası, akut postoperatif bakımda ağrı şiddeti ve analjezik tedavisinde kişiler arasındaki farklılık klinik açıdan zorluklara neden olmaktadır. Şiddetli postsezaryen ağrısı olan kadınların doğru belirlenmesi ve tedavisi, şiddetli ağrıyla ilişkili kalıcı etkilerin azaltılmasını sağlayabilir. Bu çalışmada, elektif sezaryen yapılacak hastalarda preoperatif dönemdeki anksiyete seviyesinin akut postoperatif dönemdeki ağrı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem Kasım 2019 ile Nisan 2020 tarihleri arasında elektif sezaryen yapılan 132 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Rutin preoperatif değerlendirmede hastaların vital bulguları ve demografik özellikleri kaydedildi. Preoperatif dönemde hastaların anksiyete seviyesi Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği (STAI) ile değerlendirildi. Tüm hastalara 10 mg hiperbarik bupivakain ve 10 µg fentanil ile subaraknoid anestezi uygulandı. Postoperatif dönemde hastaların ilk analjezi ihtiyacı hissettiklerindeki ağrı yoğunluğu (10 puanlı VAS skalasıyla), ilk ağrı zamanı ve ilk analjezi zamanı kaydedildi. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 31.2 ± 5.6 yıldı. Ortalama VAS skoru 5.1 ± 2.3'tü. STAI skorları ile hastaların eğitim düzeyleri arasında ilişki izlenmedi. STAI-1 skoru ile VAS, ilk ağrı zamanı ve ilk analjezi zamanı arasında anlamlı farklılık yoktu. Ancak STAI-2 skoruyla ilk ağrı zamanı arasında negatif yönde korelasyon bulunmaktaydı (p=0,022). Ek olarak, STAI-2 skoru 40'ın üzerinde olanlarda, STAI-2 skoru 40'ın altında olanlara kıyasla VAS değeri daha yüksek (p=0,024), ilk ağrı görülme zamanı (p=0,044) ve ilk analjezi zamanı (p=0,040) daha erkendi. Sonuç Preoperatif dönemdeki süreklilik anksiyetesi postoperatif ağrı düzeyleriyle ilişkilidir. Elektif sezaryen yapılacak hastalarda, hastanın mevcut cerrahi anksiyetesinin ağrı üzerinde etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction Interindividual variability in degree of pain and response to analgesic treatment creates a considerable clinical challenge in acute postoperative care after cesarean delivery. Accurate prediction and targeted treatment of women who will experience severe postcesarean delivery pain might reduce the persistent effects associated with severe pain. It has been stated that the variables in the preoperative period are effective on postoperative pain. This study aimed to evaluate the relationship between the level of anxiety in the preoperative period and the pain in the acute postoperative period in patients undergoing elective cesarean section. Material and methods The study was conducted with 132 patients who underwent elective cesarean section between November 2019 and April 2020. Vital signs and patient demographics were obtained and recorded as part of the usual preoperative assessment. In preoperative period, anxiety levels of the patients were evaluated with the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) scale. All patients received subarachnoid anesthesia with intrathecal hyperbaric bupivacaine 10 mg and fentanyl 10 µg. In the postoperative period, pain intensity (10 point VAS) when patients needed analgesia, first pain time, and first analgesia time were recorded. Results The average age of the patients is 31.2 ± 5.6 years. The mean VAS value for postoperative pain was 5.1 ± 2.3. None of the STAI scores did not correlate with patients' level of education. There was no significant relationship between STAI-S and VAS, time of first pain and time of first analgesia. However, STAI-T corelated with time of first pain, negatively (p=0.022). Moreover, patients with STAI-T≤40 had higher VAS values (p=0.024), earlier time to first pain (p=0.044) and time to first analgesia (p=0.040) compared to patients with STAI-T>40. Conclusion Preoperative trait anxiety level is related wtih postoperative pain level. In patients undergoing elective cesarean delivery, the patient's current surgical anxiety was not effective on pain.