Süper-ağır çekirdeklerin bozunma modlarının tahminleri
The predictions of decay modes of superheavy nuclei
- Tez No: 641827
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanda süper-ağır çekirdeklerin hem deneysel hem de teorik olarak incelenmesi nükleer fiziğin ilgi çeken konularından biri olmuĢtur. Bununla ilgili bir çok deney çalıĢmaları ile farklı model ve formüller geliĢtirilerek hesaplar yapılmakta ve çalıĢmalar yoğun bir Ģekilde devam etmektedir. Bu çalıĢmada, alfa bozunmu (AB) için Coulomb Proximity Potansiyeli modeli (CPPM), Wentzel-Kramers-Brillouin metodu (WKB), Viola ve Seaborg'in 5 parametreli formülü (VSS), Evrensel eğri (UNIV), Evrensel bozunma yasası (UDL), Royer'in analitik formülü, Horoi fomülü ve kendiliğinden fisyon (KF) için Santhosh tarafından geliĢtirilen kabuk etkisine bağlı formül (KPS), Xu tarafından geliĢtirilen yarı deneysel formül (Xu), Bao'nun geliĢtirdiği formül, Soylu'nun geliĢtirdiği formül model ve formülleri kullanılarak Z = 125, 126 ve 127 çekirdeklerinin izotopları için AB ve KF yarı-ömür hesapları yapılmıĢtır. CPPM ve WKB ile KPS, Xu, Bao ve Soylu ile elde edilen yarı-ömürlerin karĢılaĢtırılması yapılarak bozunma modları elde edilmiĢtir. Z = 125, 126 ve 127 çekirdekleri için elde edilen farklı KF0ler, bozunma modlarının tahmininde önemli olacaktır. Tüm hesaplamalar MES isimli Python kodu ile yapılmıĢtır. Bu çalıĢmada elde edilen sonuçlar Z = 125, 126 ve 127 için yapılan teorik çalıĢmalar ve yapılması planlanan deneysel çalıĢmalar için yol gösterici olabilir ve ileriki çalıĢmalar için rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Recently, the study of superheavy nuclei, both experimentally and theoretically, has become one of the interesting topics of nuclear physics. With many experimental studies related to this, different models and formulas are developed, calculations are made and the studies continue intensively. In this study, for alpha decay (AD) Coulomb Proximity Potential model (CPPM) , Wentzel-Kramers-Brillouin method (WKB), 5parameter formula (VSS) of Viola and Seaborg, Universal curve (UNIV), Universal decay law (UDL), Royer's analytical formula, the Horoi formula and the formula for spontaneous fission (SF) developed by Santhosh (KPS), the semi-experimental formula (Xu) developed by Xu, the formula developed by Bao, the formula developed by Soylu. AD and SF half-life calculations have been made for the isotopes of Z = 125, 126 and 127 nuclei using the formulas and models. Degradation modes were obtained by comparing the half-lives of CPPM and WKB with KPS, Xu, Bao and Soylu. The different SFs obtained for Z = 125, 126 and 127 nuclei will be important in estimating the decay modes. All calculations are made with Python code named MES. The results obtained in this study can be a guide for theoretical studies and experimental studies for Z = 125, 126 and 127, and may guide for future studies.