Derin ötektik çözücüye dayalı mikroekstraksiyon tekniği ile gıda numunelerinde sudan boyalarının tayini
Determination of sudan dyes in food samples with microextraction technique based on deep eutectic solvent
- Tez No: 641856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN SİVRİKAYA ÖZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Baharat örneklerinde Sudan boyalarının (I–IV) ekstraksiyonu ve tayini için yeni bir derin ötektik çözücü (DÖÇ) kullanılarak ultrasonik destekli mikro ekstraksiyon tekniği yardımıyla çevre dostu, basit bir yöntem gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemde DÖÇ bileşimi, DÖÇ hacmi, ultrasonik süresi, sıcaklığı ve santrifüj süresi gibi optimizasyonu etkileyen parametreler araştırılmış ve optimize edilmiştir. Geliştirilen yöntemin analitik performansı kabul edilebilir düzeydedir. R2 değerleri 0,9989'dan yüksek ve tayin limitleri 1,17 μg g-1'den küçüktür. Geliştirilen mikroekstraksiyon yönteminin uygulanabilirliği ve doğruluğu için iki farklı konsantrasyon (10–50 μg g-1) acı biber, kırmızı toz biber, kimyon ve sumak baharatlarına eklenmiştir. Bu baharatlardan birkaçının Sudan I ve IV boyaları içerdiği bulunmuştur. 10 μg g-1 Sudan boyası konsantrasyonu kullanıldığında, ilave edilmiş numuneler için geri kazanım değerleri % 85,55 ile % 99,29 arasında ve bağıl standart sapmalar
Özet (Çeviri)
An environmentally friendly, simple method was carried out with the help of an ultrasonic assisted microextraction technique using a new deep eutectic solvent (DES) for the extraction and determination of Sudan dyes (I–IV) in spice samples. In this method, parameters affecting the optimization were researched and optimized such as DES composition, DES volume, ultrasonic time, temperature and, centrifuge time. The analytical performance of the developed method was quite satisfactory, the R2 values were higher than 0.9989, and the limits of quantification were