Tıp fakültesi öğrencilerinin HPV enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical faculty students' knowledge and attitudes about HPV infection and hpv vaccine
  1. Tez No: 641876
  2. Yazar: YEŞİM AYAZÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Tıp fakültesi öğrencilerinin HPV enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki kesitsel çalışmamız; Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2019-2020 eğitim öğretim döneminde öğrenim görmekte olan tıp fakültesi öğrencileri ile yapılmıştır. Örnekleme yapılmayan bu çalışmada evrenin tümüne ulaşılması amaçlandı. Veriler anket yöntemi kullanılarak toplandı. 14 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini ve tutumları ölçmeyi amaçlayan 25 sorudan oluşan anket formu hazırlandı. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı ve çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 645 öğrencinin %52,9'u (n=341) erkek, %47,1'i (n=304) kadın olup yaş ortalaması 21,46±2,39 yıldır. Öğrencilerin %75,3'ü HPV enfeksiyonu hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir ve en çok bilgi alınan kaynaklar sırasıyla okul (%85,8), internet (%33,5) ve sağlık çalışanlarıdır (%21,6).
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of the knowledge and attitudes of medical students about HPV infection and HPV vaccine. Method: Our descriptive cross-sectional study; was made with medical students studying at Harran University School of Medicine in 2019-2020 academic year. In this non-sampling study, it was aimed to reach the whole universe. Data were collected by using questionnaire method. A sociodemographic data form consisting of 14 questions and a questionnaire form consisting of 25 questions which aim to measure their knowledge and attitudes about HPV infection and vaccine were prepared. For statistical analysis, NCSS 2007 program and descriptive statistical methods were used to evaluate the study data. Findings: 645 students were included in the study, 52.9% (n = 341) were male and 47.1% (n = 304) were female. The mean age was 21.46 ± 2.39 years. 75.3% of the students stated that they had knowledge about HPV infection and the most frequently used sources were school (85.8%), internet (33.5%) and health workers (21.6%).