James Bond filmlerinin insan istihbaratı açısından incelenmesi
Evaluation of James Bond films in terms of human intelligence
  1. Tez No: 544245
  2. Yazar: AHMET EGRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Performing and Visual Arts, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
James Bond filmleri sinema sektöründe özel bir yere sahiptir. Yarım asrı aşan bir süredir vizyonda gösterilen bu filmler popüler kültürün yanı sıra akademik camianın da dikkatini çekmekte ve yıllardır hakkında birçok farklı akademik araştırma yapılmaktadır. James Bond filmleri espiyonaj konulu olmasına rağmen bu filmlerin şimdiye kadar istihbarat açısından yeteri kadar değerlendirilmediği açıktır. Bu tez çalışmasında James Bond filmleri insan istihbaratı açısından değerlendirilmiştir.“James Bond filmleri insan istihbaratı açısından gerçeği yansıtmakta mıdır?”sorusuna insan istihbaratında kullanılan gerçek verilerden yola çıkılarak yanıt aranmıştır. Tez argümanı James Bond filmlerinin insan istihbaratını doğru bir şekilde yansıtmadığı üzerine kurulmuştur. Araştırma metodu olarak niteliksel veriler film sahneleri ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. 24 (yirmi dört) filmde toplam 58 (elli sekiz) sahnenin insan istihbaratı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
James Bond films have a special place in a movie sector. These movies which have been shown in screen for over half a century, have attracted academic society, apart from popular culture, and have been done a lot of different academic research about them for years. Although James Bond movies' subject is based on espionage, it's obvious that these movies have not been evaluated enough in terms of intelligence till now. In this thesis James Bond movies were evaluated in terms of human intelligence. The question of“Do the James Bond movies reflect the reality of human intelligence?”have been sought an answer by real data which have been used in human intelligence. The thesis argument is based on the fact that James Bond films do not accurately reflect human intelligence. As a research method, qualitative data were compared and interpreted with film scenes. A total of 58 (fifty-eight) scenes were evaluated in 24 (twenty-four) films in terms of human intelligence.