Tarihsel ve teorik perspektiften güvenlik kavramının dönüşümü
Transformation of the concept of security from historical and teoritical perspective
- Tez No: 641940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede fiziksel ihtiyaçlarından birisi de korunmadır. İnsanın ve devletin içinde bulunduğu ahvali bilmesi ile güvenliği de bilinebilecektir. Bugünkü Avrupa'dan söz edebilmemiz için, onu var eden düşünce yapısını iyi bilmemiz gerekir. Avrupa düşüncesinin oluşmasında Antik Yunan ve Roma sentezinden oluşan bir düşünce sistemi vardır. Antik Yunan, düşüncesi ile etkili olduğu kadar, siyasi mücadelelerle de kendinden sonraki süreci etkilemiştir. Atina'nın güvenliği etrafında dönen süreç Perslerle yapılan savaşlarla netice bulmuş ve Atina'nın Makedonya'nın egemenliğine girmesiyle sona ermiştir. Makedonyalı İskender'in ortaya çıktığı zamanda güçlenen Roma, Ortaçağın siyasi düşüncesinin oluşmasında önemli rol oynadı. Roma, devlet yapılanması ve hukuk kuralları ile Avrupa'nın kurumsal yapısının da temellerinin atılmasında önemli bir güç oldu. Ortaçağ döneminde, Antik Yunan ile yayılan felsefi düşünce, Hristiyanlık ile birleşerek skolastiğe kaydı. Reformasyon'a kadar Avrupa'yı etkileyen bu düşünce sentezi bir yandan din bir yandan da felsefe tartışmalarıyla güvenlik kavramını da etkiledi. Roma'da Hristiyanlık ortaya çıktıktan sonra siyasi kavram olan güvenlik, dini söylemlerle 15. yüzyıla kadar varlığını sürdürdü. Kilise'nin hâkim olduğu Ortaçağ düşüncesi, Reformasyon ile birlikte dönüşüme uğradı. Modern düşüncenin ve dünyanın tohumlarının atıldığı Rönesans ile başlayan süreç modern devlet ile birlikte gücüne kavuştu. Siyasi olarak Avrupa'yı bölünmüşlükten kurtaran bu devlet yapılanması egemen olması ve sınırları içinde her şeyin hâkimi idi. Hâkimiyetinin kanıtı da güvenliğini sağlaması idi. Ulusal güvenliği ile kastedilen de kendi çıkarlarını korumasıydı. Modern devlet bir yandan kurumlarını oluştururken diğer yandan ülkesi üzerinde yaşayan halkını eğiterek, kendi sınırları içerisinde egemen otoriteye ve bu devletin vatandaşları (ulus) olarak ülkesine bağlılığını sağlamıştır. Uluslararası kavramının da ortaya çıkmasıyla birlikte modern devlet yapısına bürünen diğer örgütlenmeler yeni örgütlerle hem ulusal güvenlik düzeyinde hem de uluslararası alanda güvenliklerini sağlayacak mekanizmalar geliştirecektir. Bu çalışma, güvenlik kavramını ortaya çıkaran düşünce sistemini ele aldığı gibi modern devletin merkezi kavramı haline gelen güvenlik örgütlenmeleri ile birlikte değişimini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the phycisal needs of the person from birth to death is safety. Security can be known with the knowing of the situation of people and the state in which they live. In order to speak of Europe today, we need to know the mindset that created it. There is a thought system consisting of Ancient Greek and Roman synthesis in the formation of European thought. Ancient Greece influenced the process after it, not only with its thoughts, but also with its political struggles. The process that revolves arounda the security of Athens came to a conclusion with the wars against Persians and ended when Athens came under the sovereignty of Macedonia. Rome, which got stronger in the time of emergence of Alexander of Macedonia, played an important role in the formation of the political thought of the Middle Ages. Rome was an important force in laying the foundations of the institutional structure of Europe with its state structure and legal rules. In the medieval period, the philosophical thought that spread with Ancient Greece merged with Christianity and became scholastic. This synthesis of thought, which affected Europe until the Reformation, also had impact of the concept of security through religion and philosophical discussions. After the emergence of Christianity in Rome, the political concept, security, existed until the 15th century with religious discourses. The medieval idea dominated by the Church was transformed with Reformation. The process that started with the Renaissance, in which modern thought and the seeds of the world were spread, gained the power with the modern state. This state structure, which politically saved Europe from separation, was dominant and dominated by everything within its borders. Proof of his domination was to ensure his safety. What he meant by his national security was to protect his own interests. The modern state, while establishing its institutions on the one hand, educated the people living on its country, on the other hand, ensured its loyalty to the sovereign authority within its borders and to its country as citizens (nation). With the emergence of the international concept, other organizations that take on the modern state structure will develop mechanisms with the new organizations that will ensure their security both at the national security level and internationally. This study evaluates the change of the security system, which has become the central concept of the modern state, as it addresses the thought system that reveals the concept of security.