Soğuk Savaş sonrası dönemde Karadeniz Havzası'nda gelişen Türkiye-Romanya ilişkileri (1991-2022)
Turkey-Romania relations developed on the Black Sea Basin after the Cold War period (1991-2022)
  1. Tez No: 991867
  2. Yazar: SELİME SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER ÖZLEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş'ın bitiminin ardından Karadeniz havzasında yaşanan jeopolitik dönüşümü ve bu dönüşümün Türkiye-Romanya ilişkilerine etkisini eleştirel jeopolitik perspektiften incelemektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Karadeniz yeniden stratejik önem kazanmış; güvenlik, işbirliği, kültürel, ekonomik gibi pek çok alanda uluslararası politikada öne çıkan bir havza haline gelmiştir. Bu değişim, özellikle Türkiye ve Romanya üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Türkiye, uzun kıyı şeridi ve geçiş noktaları üzerindeki hâkimiyetiyle bölgesel politikalarını istikrarlı biçimde sürdürürken, Romanya, Batı'ya yönelen dış politikasıyla AB ve NATO ile bütünleşme yoluna gitmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, jeopolitik kavramının tarihsel gelişimi ve teorik yaklaşımları değerlendirilerek, Karadeniz'in değişen jeopolitik yapısı ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Romanya'nın jeopolitik konumu tarihsel süreç içinde incelenmekte ve Türkiye ile ilişkileri söylem ve kimlik inşası bağlamında analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye ve Romanya arasındaki işbirliği ve görüş farklılığı konuları Karadeniz ekseninde ele alınmakta; azınlıklar, askeri-stratejik işbirliği, bölgesel platformlar gibi unsurlar tartışılmaktadır. Araştırma kapsamında Türkçe ve İngilizce literatürden, resmi belgelerden, raporlardan, arşivlerden ve akademik yayınlardan yararlanılmış; süreç ve söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye-Romanya ilişkilerine eleştirel jeopolitik yaklaşım doğrultusunda yeni bir bakış açısı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the geopolitical transformation that took place in the Black Sea region with the end of the Cold War and its impact on Turkey-Romania relations from a critical geopolitical perspective. Following the dissolution of the Soviet Union, the Black Sea once again assumed a pivotal role in international politics, exerting significant influence in domains such as security, cooperation,. This change has had a significant impact, particularly on Turkey and Romania. Turkey has pursued its regional policies through its extensive coastline and its control over transit points, while Romania has pursued a Western-oriented foreign policy, seeking integration with the EU and NATO. The study is divided into three sections. The initial section undertakes an evaluation of the historical evolution and theoretical frameworks pertaining to the concept of geopolitics, whilst concomitantly conducting an examination of the evolving geopolitical structure of the Black Sea. The second section of this study examines Romania's geopolitical position throughout history and analyses its relations with Turkey in the context of discourse and identity construction. The third section of the text addresses issues of cooperation and competition between Turkey and Romania in the Black Sea region. In this section, the text discusses elements such as minorities, military-strategic cooperation, regional platforms, and areas of disagreement. The research draws on Turkish and English literature, official documents, reports, archives, and academic publications, utilising process and discourse analysis methods. The primary objective of the present study is to furnish a novel perspective on the geopolitical dynamics between Turkey and Romania, employing a critical geopolitical approach to do so.