Dördüncü Sanayi Devriminin yol açtığı değişimlerin Türk yükseköğretim sistemi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the changes caused by the Fourth Industrial Revolution in the context of the Turkish higher education system
- Tez No: 806983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BADAVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada dördüncü sanayi devriminin (DSD) temel özellikleri, bu devrime yönelik eleştiriler, yükseköğretim sistemlerinin genel yapısı, işleyişi, sanayi ile ilişkileri ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin dördüncü sanayi devriminin sonuçları ile ne derecede uyumlu olduğu, bu devrimin Türkiye'de ve Türk yükseköğretim sisteminde hangi değişiklikleri gerekli kıldığı konuları ele alınmıştır. Çalışma betimsel araştırma deseninde yürütülmüştür. Konuyla ilgili kitap, makale, bildiri, rapor, tez çalışmaları, politika metinleri ve dokümanları, strateji belgeleri vb. kaynakların incelenmesini içeren bir alanyazın taraması yoluyla veri toplanmış ve bunların içerik analizleri yapılmıştır. Çalışma neticesinde dördüncü sanayi devrimi ile birlikte gelen dönüşüm sürecine dünyada birçok ülkenin uyum sağlama çabasında olduğu, ancak eşgüdüm eksikliği bulunduğu görülmüştür. Bunun yanında üniversite 4.0 anlayışı bağlamında yükseköğretim sistemlerinin bütün boyutlarında, katmanlarında ve misyonlarında değişimler yaşandığı ve yaşanacağı, Türk yükseköğretim sisteminin bu devrime uyumlaştırılması için çeşitli projeler geliştirildiği ve uygulandığı ancak bu konuda daha etkin çalışmalara ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, üniversite-devlet-sanayi işbirliğinde ar-ge ve inovasyon çalışmalarında eksiklikler bulunduğu, dördüncü sanayi devriminin getirdiği olumlu yönlerin yanında dikkate alınması gereken olumsuzlukları da beraberinde getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında; Türkiye'nin dördüncü sanayi devrimine uyumu ile ilgili çalışmaların daha eşgüdümlü yönetilmesi, yükseköğretim sistemlerinde bu devrimin ihtiyaç duyduğu insan gücünü ve yeni nesil yetkinlikleri yetiştirmeye yönelik öğretim programları ve uygulamaların hayata geçirilmesi, üniversitelerdeki öğretim programlarının bu devrimle uyumlu, esnek, modüler, bireyselleştirilmiş, daha geniş kesimlere de hizmet verecek şekilde tasarlanması, üniversite-sanayi-devlet işbirliğine yönelik yeni çalışma modellerinin belirlenmesi, ar-ge faaliyetleri ve patent alma süreçleriyle ilgili farkındalığın artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main characteristics of the fourth industrial revolution (FIR), criticisms of this revolution, the general structure and functioning of higher education systems, their relations with industry and the extent to which research and development activities are compatible with the results of the fourth industrial revolution, and what changes this revolution necessitates in Turkey and the Turkish higher education system are discussed. The study was conducted in a descriptive research design. Data were collected through a literature review that included the examination of books, articles, papers, reports, reports, thesis studies, policy texts and documents, strategy documents, etc. on the subject and their content analysis was conducted. As a result of the study, it was concluded that many countries in the world are trying to adapt to the transformation process that comes with the fourth industrial revolution, but there is a lack of coordination, and that higher education systems in the context of University 4. 0 understanding, there have been and will be changes in all dimensions and layers of higher education systems and in the mission of higher education, various projects have been developed and implemented in order to adapt the higher education system of our country to this revolution, but more effective studies should be carried out in this regard, R&D and innovation studies should be emphasized in university-state-industry cooperation, and the fourth industrial revolution brings negativities that should be taken into account as well as the positive aspects it brings. Within the scope of the research; it is recommended that studies on the adaptation of our country to the fourth industrial revolution should be managed in a more coordinated manner, curricula and practices should be implemented in higher education systems to train the manpower and new generation competencies required by this revolution, curricula in universities should be designed in a flexible, modular, individualized, individualized manner that is compatible with this revolution, new working models for university-industry-government cooperation should be determined, and awareness about R&D activities and patenting processes should be increased.