Erken dönem kronik venöz hastalığın yönetiminde klinik pilatesin etkisi
The effects of clinical pilates in early chronic venous disease management
- Tez No: 642099
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM KARADİBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Erken evre kronik venöz hastalığın (KVH) tedavisinde klinik pilates egzersizlerinin etkinliğini araştırmaktı. Yöntem: Araştırmaya klinik sınıflandırılması evre 1 ve evre 2 olan kronik venöz hastalık tanılı 18 yaşından büyük 71 birey dahil edildi. Randomizasyon yöntemiyle 36'sı klinik pilates, 35'i standart egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yaşam kalitesi için 'Venöz Yetmezlikte Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışma-Yaşam Kalitesi Anketi (VEINES/QoL)', yorgunluk düzeyi için 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)', uyku kalitesi için 'Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)', fiziksel aktivite düzeyi için 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)', ağrı için 'Vizüel Analog Skala (VAS)' kullanıldı. Fonksiyonel kapasite, '6 dakika yürüme testi (6DYT)' alt ekstremite performans düzeyi 'otur-kalk testi' ve alt ekstremite pozisyon algısı 'gonyometrik ölçüm' ile değerlendirildi. Her iki gruba seanslar haftada 2 gün 8 hafta süresince, 5-8 kişilik gruplar şeklinde, aynı araştırmacı tarafından uygulandı. Araştırmacının aynı zamanda klinik pilates egzersiz uygulayabilir sertifikasyonu mevcut idi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavinin 4. haftası ve tedavinin sonunda (8.hafta) tekrarlandı. Bireylere ev programı olarak yürüme egzersizleri, cilt bakımı ve günlük yaşam aktivitelerini içeren bir saatlik eğitim verildi. Tedavi seansları süresince bu bilgiler sık sık tekrarlandı. Bulgular: Klinik pilates grubunun 29 (%80.6)'sı kadın, 7(%19.4)'ü erkek bireylerden oluşmaktaydı. Bireylerin yaş ortalaması 44.75±9.44 yıl, beden kütle indeksi 26.45±4.45 kg/m2'dir. Standart egzersiz grubunun ise 31 (%88.6)'sı kadın, 4 (%11.4)'ü erkek, yaş ortalaması 44.57±9.73 yıl, beden kütle indeksi 26.94±4.23 kg/m2'dir. Her iki egzersiz eğitiminin kendi içinde yapılan karşılaştırmasında hem 4. hafta hem de 8. haftada yorgunluk ve ağrı şiddetlerinde azalma, yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyi, performans düzeyi ve uyku kalitesinde artma olduğu saptandı (p0.05). Ayrıca klinik pilates egzersiz eğitiminin 4. ve 8. haftasında alt ekstremite pozisyon algısında artış olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the effects of clinical pilates exercises in the treatment of early-stage chronic venous disease (CVD). Method: The study included seventy-one individuals who diagnosed as clinical stage 1 and stage 2 CVD and elderly than 18 years old. The individuals participating in the study were divided into two groups by randomization; 36 as clinical pilates and 35 as standard exercise group. Life quality was assessed with 'Epidemiological and Economic Study-Quality of Life Questionnaire (VEINES/QoL), sleep quality was assessed with 'Pittsburgh sleep quality index (PUKI)', pain was assessed with visual analogue scale (VAS), 'fatigue was assessed Fatigue Severity Scale (FSS)' physical activity level was assessed 'International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)'. 6-minute walk test (6MWT)" was used for functional capacity assessment. Lower extremity performance level was assessed with 'sit to stand test' and lower extremity position perception was evaluated with 'goniometric measurement'. Both groups performed physical exercise in groups of 5-8 people twice a week for 8 weeks with the same researcher. The researcher also had certification that he could practice clinical pilates exercise. All evaluations were repeated before treatment, at the 4th week of treatment and at the end of treatment (8th week). Individuals were provided with one-hour training including walking exercises, skin care and daily life activities as a home program. This information was repeated frequently during the treatment sessions. Results: Twenty-nine (80.6%) of the clinical pilates group were female and 7 (19.4%) were male. The mean age of individuals is 44.75 ± 9.44 years, mean body mass index is 26.45 ± 4.45 kg / m2. The standard exercise group has 31 (88.6%) female, 4 (11.4%) male, mean age is 44.57 ± 9.73 years, body mass index is 26.94 ± 4.23 kg / m2. In the comparison of both exercise trainings, it was found that there was a decrease in fatigue and pain intensity, an increase in quality of life, functional capacity, physical activity level, performance level and sleep quality at both the 4th and 8th weeks (p 0.05). In addition, it was observed that there was an increase in lower extremity position perception in the 4th and 8th weeks of clinical Pilates exercise training.