Sarkoidozlu hastalarda toraks BT şiddet skorunun SFT,DLCO ve 6DYT ile ilişkisi
The relationship between thoracic CT severity score and SFT, DLCO and 6MWT in patients with sarcoidosis
- Tez No: 896258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Sarkoidoz; pek çok organda granülomatöz reaksiyon oluşması ile karakterize, henüz etiyolojisi tam olarak bilinmeyen multisistemik bir hastalıktır. İntratorasik tutulum; simetrik bilateral hiler lenfadenopati ve/veya diffüz akciğer mikronodülleri %90 hastada görülür ve özellikle en çok etkilenen sistem olan lenfatik yapılar boyunca kendini gösterir. Bilgisayarlı tomografi (BT); lenfadenopati ve parankimal anormalliklerin tespitinde akciğer grafisine kıyasla daha hassastır. Bu nedenle diffüz parankimal akciğer hastalıklarının tanı ve takibinde uzun süredir Toraks BT kullanılmaktadır. Solunum Fonksiyon Testi (SFT) fonksiyonel bozukluğu belirlemede ve hastalık progresyonunun takibinde, tedavi aşamalarının değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir testtir. Karbon monoksit difüzyon testi (DLCO) alveolar gaz değişim kabiliyetini gösterir. Sarkoidoz ve benzeri interstisyel akciğer hastalıklarında alveolokapiller membran yüzey alanı, gelişebilen parankimal tutulum ve fibrozis nedeniyle azalabileceğinden DLCO'da düşme görülebilir. 6 dakika yürüme testi (6DYT) hastaların fonksiyonel kapasitesini belirlemek için sıklıkla kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Amaç: Bu çalışmada amaç; sarkoidozlu hastaların takibinde daha önce kullanımı standart haline gelmemiş olan Toraks BT Şiddet Skoru (TBŞS) ile SFT, DLCO ve 6DYT parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmak ve 1961'den bu yana kullanılmakta olan akciğer grafi tabanlı scadding evreleme sistemi ile kıyaslamaktır. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Servisinde ocak 2015 - mayıs 2024 arasında yatarak tetkik ve takibi yapılmış olan 243 sarkoidozlu hastadan hastane kayıtlarında; eş zamanlı (en fazla 3 ay aralığında) akciğer grafisi, toraks BT'si, SFT, DLCO ve 6DYT'si olup 18 yaş üzeri 60 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Demografik verileri (yaş, cinsiyet, ek hastalık), toraks BT şiddet skorları, scadding evreleri, SFT'deki FVC, FVC%, FEV1, FEV1%, FEV1/FVC, PEF, FEF 25-75, FEF 25-75%, difüzyon kapasitesi ölçümünde DLCO ve DLCO/VA, 6DYT'deki başlangıç SPO2, bitiş SPO2, desatürasyon yüzdesi, yürüme mesafesi ve yürünen mesafesinin beklenen mesafeye oranları (6DYT%) kaydedildi. Bu parametrelerle TBŞS ve Scadding evrelemesi arasındaki koralesyonlara ayrı ayrı bakılıp bu iki evreleme sisteminin birbirine üstün ve zayıf yönleri araştırıldı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p< 0,05 düzeyinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis is a multisystemic disease characterized by the formation of granulomatous reactions/inflamattions in multiple organs, with an unkonwn etiology. Intrathoracic involvement, manifesting as symmetrical bilateral hilar lymphadenopathy and/or diffuse pulmonary micronodules, is observed in 90% of patients, predominantly affecting lymphatic structures, which are the most commonly involved system. Computed tomography (CT) is more sensitive than chest radiography for detecting lymphadenopathy and parenchymal abnormalities. Consequently, Thoracic CT has been extensively used in the diagnosis and follow-up of diffuse parenchymal lung diseases. Pulmonary Function Testing (PFT) is a crucial tool for identifying functional impairment, monitoring disease progression, and assessing treatment stages. The carbon monoxide diffusion test (DLCO) reflects the capacity for alveolar gas exchange. In sarcoidosis and other interstitial lung diseases, a decrease in DLCO can occur due to reduced alveolocapillary membrane surface area, which may result from parenchymal involvement and fibrosis. The 6-minute walk test (6MWT) is a reliable method frequently used to assess patients' functional capacity. Objective: The aim of this study is to investigate the relationship/correlation between the Thoracic CT Severity Score (TCSS), which has not yet been standardized for use in the follow-up of patients with sarcoidosis, and the parameters of Pulmonary Function Testing (PFT), DLCO, and the 6-minute walk test (6MWT). Additionally, the study aims to compare this with the Scadding staging system, which has been based on chest radiography and in use since 1961. Method: A retrospective analysis was conducted on 60 sarcoidosis patients (aged 18 and over) who were admitted to the Department of Pulmonary Diseases at Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital between January 2015 and May 2024 for inpatient evaluation and follow-up of sarcoidosis. These patients were selected based on the availability v of simultaneous (within a maximum of 3 months) chest X-rays, thoracic CT scans, Pulmonary Function Tests (PFT), DLCO measurements, and 6-minute walk tests (6MWT) in the hospital records. The records of the included patients were retrospectively reviewed. Demographic data (age, gender, comorbidities), thoracic CT severity scores, Scadding stages, PFT parameters including FVC, FVC%, FEV1, FEV1%, FEV1/FVC, PEF, FEF 25-75, FEF 25- 75%, DLCO and DLCO/VA in diffusion capacity measurements, and 6MWT parameters such as initial SPO2, final SPO2, desaturation percentage, walking distance, and the ratio of walked distance to expected distance (6MWT%) were recorded. Correlations between these parameters and both the TCSS and Scadding staging systems were separately analyzed, with the strengths and weaknesses of these two staging systems being investigated. Data were analyzed using the SPSS program. The results were evaluated at a 95% confidence interval, with significance set at p < 0.05.